Dlaczego niektóre modele aut stały się na przestrzeni lat kultowe i co ma wpływ na to, że posiadają grono oddanych fanów?

Samochody w sumie od momentu, w którym zostały wypuszczone na światowe ulice, nie są wyłącznie środkiem transportu. Bardzo szybko stały się elementem statusu społecznego. Początkowo, już samo posiadanie samochodu było szczególną nobilitacją. Później, kiedy na rynek wkraczały następne modele, a samochody stały się dużo tańsze, znaczenie zaczęła posiadać marka i model, a co za tym idzie, także cena pojazdu. Te najbardziej popularne modele potrafiły oraz dalej potrafią kosztować naprawdę bardzo dużo.

logo porsche

Źródło: pixabay

Niekiedy, ich cena jest w stanie przyprawić zwyczajnego Kowalskiego o prawdziwy zawrót głowy. Z jakiego powodu niektóre modele (technicast max-trade) zyskał miano kultowego ze względu na to, że był kojarzony z jakąś gwiazdą filmową bądź popularnym filmem. Nie zawsze mocniejsze bicie serca wzbudzają tylko najdroższe auta. Przykładem może być chociażby maluch, czyli Fiat 126p, którego ciągle można zauważyć na krajowych ulicach. Niektórzy posiadacze takich zabytkowych samochodów są w stanie spożytkować faktycznie bardzo duże sumy na ich utrzymanie. Zamożne osoby czasem stają się kolekcjonerami zabytkowych samochodów. Jest to faktycznie drogie hobby.

samochód

Autor: Rick Flores
Źródło: http://www.flickr.com

Podsumowując, trudno wymienić czynniki, które wpływają na to, że określone modele aut na zawsze zajmują miejsce w naszej kulturze. Prawdopodobnie, decydują o tym względy rynkowe i sytuacja społeczna, w momencie w którym model był wprowadzany na rynek. Niemniej jednak, dziś nie brakuje wielbicieli takich samochodów, którzy niekiedy są również ich właścicielami. Dla wielu osób, takie samochody to źródło zarobku, jako że chętnie są one wynajmowane przykładowo na czas ślubów, jako pojazd młodej pary albo do filmów i seriali historycznych osadzonych w konkretnym okresie.

Komentarze są wyłączone.