Pozwól dziecku na swobodny rozwój

Wszyscy kiedyś poznawaliśmy świat. Robiliśmy to różnymi sposobami, lecz nie zastanawialiśmy się wtedy nad tym, że zadania wymyślane przez przedszkolanki, czy nauczycielki w szkole także mają sprzyjać naszemu rozwojowi.

smartwatche

Autor: Ted Eytan
Źródło: http://www.flickr.com
Czasem jednak najprostsze zabawy miały duży wpływ na nasz rozwój.
firma

Autor: Silfra
Źródło: Silfra
Pompa ciepła marki Junkers

Autor: Junkers
Źródło: Junkers

Każdy z nas pamięta kolorowanki, wydzieranki i inne rozrywki związane ze zdolnościami plastycznymi. Wystarczyły kredki, pisaki, czy zakreślacze, a do tego kartka bądź tektura (taśmy spinające) i już zamienialiśmy się w artystę z prawdziwego zdarzenia. Ograniczyć nas mogła jedynie wyobraźnia, lecz jak wiadomo – tej dzieciom nie brakuje, w związku z czym w wieku przedszkolnym tworzyliśmy prawdziwe arcydzieła, które nasze rodziny dzielnie kolekcjonowały w pękatych teczkach, lub przywieszały na lodówce. Pomyślmy w jaki sposób dziś zareagowalibyśmy na coś takiego jak kawałek kartki, czy tektura. Raczej mało kto z nas pomyślałby o tym, aby zabrać się za rysowanie i rozwijać tym samym swój zmysł artystyczny. Podobnie miała się sytuacja w przypadku muzycznych zainteresowań. Zestaw garnków tworzył perkusję, miotła była gitarą, a Lakier do włosów mikrofon.

Jeśli opisywany temat nieprawdopodobnie Ci pasuje, to żeby uzyskać kolejne dane na to zagadnienie, pójdź dalej i wejdź tutaj.

Do tego wystarczyło dołączyć scenę pod postacią kanapy i koncert gotowy. Każdy ma w swoim życiu dokładnie taki etap, w którym jego wyobraźnia pozwala na całkiem inne funkcjonowanie w świecie niż dzieje się to w przypadku dorosłych. Na pierwszy rzut oka może to dla nas nic nie znaczyć, jednak tak naprawdę dziecko rozwija się właśnie wtedy. Jedynie od jego rodziców, oraz nauczycieli w szkołach zależy to, w jaki sposób będzie się to odbywać i czy pozwolą mu na swobodne badanie świata przy pomocy zmysłów.

Dzieciństwo jest pięknym okresem dla całej rodziny. Poza radością jest to jednak również ogromna odpowiedzialność, która spoczywa na opiekunach najmłodszego członka rodziny, któremu trzeba umożliwić swobodne zdobywanie doświadczenia.

Komentarze są wyłączone.