Jakie mamy typy napędów, na jakie zwracać uwagę? O czym pamiętać?

Napęd występuje w wielu różnorakich sprzętach wprawiając w ruch maszyny oraz pojazdy. Jest tak naprawdę niezastąpiony, ciężko bez niego wyobrazić sobie rozwój i normalne działanie wielu powszechnych sprzętów.

napędy

Autor: Open Knowledge Foundation
Źródło: http://www.flickr.com
Ogólnie mamy niezwykle dużo różnorakich typów napędu, więc trudno faktycznie wyróżnić te najistotniejsze. Każdy ma wielki wpływ na urządzenie, na które wywiera swoją napędową siłę. Jakiego rodzaju konkretnie napędy jesteśmy w stanie wyróżnić?
Prawdopodobnie każdy kojarzy chociażby napęd elektryczny, ale nie do końca można kojarzyć definicję. A definiuje nam ona, że to zespół złączonych ze sobą oraz oddziałujących wzajemnie elementów, jakie przetwarzają energię elektromechaniczną podczas procesu technologicznego. Elementy tego napędu napędu to na przykład zasilający układ, jaki zmienia energię elektryczną pobieraną z sieci, by dostarczyć ją do Silnika.
żarówka

Autor: Chris Hawes
Źródło: http://www.flickr.com
To istotnie silnik, jaki przekształca energię elektryczną na mechaniczną. Mamy także napęd fotonowy, w jakim wykorzystujemy energię światła laserowego. Działa to na zasadzie emitacji strumienia fotonów, które odbijają się od lustra umieszczonego na pojeździe zapewniając mu pęd. Jednocześnie fotony, które odbijają się od lustra przekazują mu część swojej energii kinetycznej.
pomieszczenie magazynowe

Autor: Angelika Dubinska
Źródło: http://www.flickr.com
Na pewno ciekawy również jest napęd (okazyjne napędy łańcuchowezobaczysz na tej stronie) odrzutowy, w którym pochodząca ze spalania paliwa energia cieplna przekształca się w energię kinetyczną gazów, które wydostają się przez dyszę.

A one wyrzucane ze znaczną prędkością gazy wytwarzają siłę ciągu, który skierowany jest w przeciwną stronę. To jedynie parę przykładów, czym są napędy, ale jest tego tak bardzo dużo, że zainteresowani powinni jeszcze lepiej poznać temat.

Komentarze są wyłączone.