Stale trudnościeralne Hardox – nowość w wielu branżach.

Najczęstszym i wybitnie uciążliwym problemem dla robotników korzystających z ciężkich maszyn,koparek, koparko-ładowarek, dźwigów, ogólnie urządzeń wytworzonych z metalu jest ich zużycie,

które daje o sobie znać w najmniej odpowiednim momencie. Objawia się to pęknięciem na przykład

przemysł - kadr

Autor: Marcin Polak
Źródło: http://www.flickr.com

liny stalowej w dźwigu, wyrobieniem sworzni w koparkach. Czy można jakoś temu zaradzić?

Ostatnio na rynku ukazał się nowy artykuł – blachy hardox, które mogą ożywić rynek

produkcji maszyn. Ich ważną cechą jest zwiększona twardość. Trudnościeralna stal ma zwiększoną twardość, ale nie sprawia to, iż są bardziej wrażliwe na pęknięcia. Dzięki niesamowitej wytrzymałości na ścieranie, maszyny wyprodukowane przy użyciu tej blachy mogą funkcjonować dużo dłużej

fotogram - przemysł

Autor: Kris Duda
Źródło: http://www.flickr.com

bez strachu u zużycie się fragmentu maszyny. Ponadto, elementy są odporniejsze na uszkodzenia rutynowe takie jak zarysowania, obicia, wgięcia, o które niebywale łatwo w branżach budowlanych. Właściwie wiadomo każdemu użytkownikowi maszyn drogowych, koparek, wywrotek, jak trudno uchronić swoje pojazdy przed tego rodzaju uszkodzeniami, które zmniejszają ich odporność na czynniki zewnętrzne jak deszcz czy wilgoć podłoża. Urządzenia są wydajniejsze, bardziej wytrzymałe, pojawia się mniejsza ilość defektów, co powoduje, że przerwy w pracy są kategorycznie bardziej rzadkie. Poprawa usterek, czy wymiana poszczególnych elementów to zwykle dosyć droga sprawa, dlatego nie można się dziwić, że te fantastyczne cechy blach trudnościeralnych są dzisiaj tak doceniane. Blacha ta jest wytrzymalsza na wszystkie znane typy ścierania z jakimi możemy się zapoznać w codziennym korzystaniu z każdej maszyny. W trakcie ścierania ślizgowego fragmenty cierne, na przykład głazy, kruszywo, beton, fragmenty metalu albo rudy innych metali, swobodnie toczą i ślizgają się, oddziałując na stalową powierzchnię w minimalnym stopniu. Wybranie właściwego gatunku stali w znacznym stopniu zmniejszy zużycie oraz wydłuży czas użytkowania. Pewne jest jednak to, iż użycie trudnościeralnych blach wydłuży czas użytkowania w porównaniu ze stalą innych producentów. Jeżeli to za mało żeby Państwa przekonać o wyższości trudnościeralnych blach nad starymi, gdyż na przykład uważacie, że nie przydadzą się w waszej branży, wypiszemy w jakich maszynach mogą znacznie wydłużyć okres ich eksploatacji.

Przy budowie dróg: obudowy młotów hydraulicznych, płyty okładzinowe oraz zsuwnie odprowadzania żwiru, łopatki mieszadeł w asfaltowni, kontenery (pojemniki metalowe) transportowe, czerpaki koparek, wykonanie skrzyń ładunkowych oraz samowyładowczych, ostrza lemieszy spycharek, ostrza równiarek, płyty okładzinowe wewnętrznej części kruszarki. W biznesie związanym z recyklingiem: okładziny skrzyń śmieciarek, płyty okładzinowe do pokrycia ścian kieszeni sortownika, chwytaki, niszczarki, ostrza pryzmatyczne, młotki i sita (szerzej na stronie http://maragency.pl/kategoria/sitopiaskowniki/43/) do młynów młotowych, sita do przesiewaczy, przenośniki taśmowe, okładziny kontenerów zsypowych, rury przesyłowe.

Jak widać, blachy trudnościeralne posłużą do skonstruowania w całości lub jedynie wzmocnienia niektórych elementów maszyn, szczególnie wystawionych na uszkodzenia. Z pewnością wydłużą okres korzystania z urządzenia, dzięki dużo większej twardości, a także pozwolą uniknąć wielu niezręcznych sytuacji, kiedy maszyna zawodzi z powodu zerwania się elementów wystawionych właśnie na ścieranie.

Komentarze są wyłączone.