Alternatywne, niedrogie oraz proste sposoby zasilania domu w wodę

Budując rodzinny budynek mieszkalny, szczególnie w regionach ruralistycznych, rzadko kiedy możemy podłączyć się do sieci wodociągowej. Przede wszystkim ,ponieważ może jej nie być w danej miejscowości. Nawet jeśli jest taka możliwość, często warto posiadać także samodzielne ujęcie wody.

dekoracja z żeliwa
Dodatkowym ujęciem wody dla domu wielorodzinnego najczęściej jest studnia. Woda z alternatywnego źródła, nie poddana żadnym procesom uzdatniania nadaje się do licznych różnych zadań. Można nią nawadniać obejście, ogródek czy spłukać podjazd. Odpowiednio oczyszczona, nada się również do mycia naczyń czy spłukiwania w toalecie. Jeżeli woda w ujęciu jest szczególnie czysta, jest możliwe stosować ją do gotowania potraw. Można również wyposażyć ujęcie w specjalistyczne filtry oraz inne technologie uzdatniania wody. W zastosowaniu z nowoczesnymi technologiami pozyskiwania elektryczności, jak panele fotowoltaiczne, można wyjątkowo dużo zaoszczędzić na rachunkach.

Pobieranie wody ze studni potrzebuje jednak zastosowania pompy. Wielkość i sprawność urządzenia zależy od przewidywanego zapotrzebowania wody przez domowników. Oprócz tego stosuje się hydrofor, to jest zbiornik (przeczytaj na stronie) przeponowy, który za pomocą pompy podnosi ciśnienie w orurowaniu domu. W ten sposób, woda dociera do kranów będących nawet na wyższych kondygnacjach. Zbiornik więcej na przeponowy również przedłuża żywotność pompy, gdyż nie musi ona działać nieustannie, gdy tylko odkręcana jest woda – zbiornik przeponowy – wejdź.

Zastosowanie takiej instalacji nie zwiększa bardzo kosztów budowy domostwa. Dlatego jest właściwą technologią dla ludzi szukających oszczędności w rachunkach i lubiących poczucie niezależności i bezpieczeństwa.

Komentarze są wyłączone.