Jak działa Elektrownia Żerań oraz co jeszcze znajduje się na jej terenie?

Elektrownia jest zakładem przemysłowym, w którym wytwarzana jest energia elektryczna poprzez wykorzystanie odmiennych typów energii. Drugim pod względem rozmiaru tego typu zakładem w stolicy jest ten, który jest w dzielnicy Białołęka.

komputer

Autor: mattbuck4950
Źródło: http://www.flickr.com/photos/mattbuck007/2868259773/sizes/l/
Jest to też zakład, który w jednym procesie produkuje także ciepło w formie wody o niezwykle dużej temperaturze.

Nie możemy zezwolić na to, byś nie przeczytał wszystkich newsów na ten temat. Zachęcamy zatem do następnego wpisu. W nim czeka na Ciebie ciekawa treść (https://www.etteplan.com/pl/uslugi/projektowanie-inzynierskie/digital-twin).

Inaczej mówiąc zakład taki to także elektrociepłownia. Dysponuje ona więc dwoma rodzajami mocy: elektryczną (350MW) i cieplną (1561 MW). Najbardziej istotnym surowcem, który jest stosowany do produkcji jest węgiel kamienny. Elektrownia Żerań była oddana do użytku już w 1954 r., choć czynności budowlane były wykonywane jeszcze przez 2 następne lata. Zakład taki był często unowocześniany i powiększany.

Te intrygujące wiadomości posiadają swą kontynuację. Masz ochotę się z nią zaznajomić? Zatem idź do serwisu (https://kador.pl/historia/) i tam rozkoszuj się frapującymi tematami.

Z biegiem lat region zaopatrywany przez tę elektrociepłownię był coraz większy. Ponadto w latach 90-tych XX w. przebudowano układy przepływowe turbin, co zwiększyło moc elektryczną wspomnianej elektrowni.

licznik energii elektrycznej

Źródło: flickr.com

Kolejna modernizacja, która została zrealizowana na przełomie XX i XXI wieku miała na celu uruchomienie dwóch kotłów fluidalnych, co w większym stopniu poprawiło efektywność tego zakładu. W 2011 r. wybudowano duży, mający 55 metrów wykonany z betonu silos na tzw. popiół fluidalny, który uprzednio był zawożony na specjalne składowisko. Aktualnie elektrownia Żerań jest w trakcie zmiany zasilania z paliwa węgielnego na paliwo gazowe. Nie będzie już potrzebna więc konieczność transportowania odpadów na to miejsce. Ciekawostką jest to, że odpady te były często zabierane przez firmy z branży budowlanej.

Poza tym na terenie elektrowni znajduje się też jednostka Straży Pożarnej i pewny hotel. Na terenie składowiska planuje się budowę m.in. obiektów rekreacyjnych.

Komentarze są wyłączone.