Kilka pomysłów na temat właściwego wyboru oświetlenia do kuchni i pokoju dziennego.

Jak odpowiednio wybrać światło do kuchni i salonu, by uzyskać gustowne i funkcjonalne wnętrze? Przy wyborze sposobu oświetlenia warto wziąć pod uwagę istotną sprawę – czy mamy do czynienia z przestrzenią otwartą dzienną, a może z kuchnią zamkniętą i wyodrębnioną od salonu?

W tym ostatnim przypadku mamy właściwie dowolność przy wyborze lampy do kuchni – może ona być zupełnie inna niż żyrandol do salonu (warto sprawdzić: żyrandol (oświetlenie kuchni) do salonu).

żyrandol

Autor: Bart Everson
Źródło: http://www.flickr.com

Jeżeli jednak w domu jest otwarta strefa dzienna lampy wiszące do salonu powinny pasować do tych w kuchni – przy czym nie muszą być takie same czy z tej samej serii – ważne, aby miały pewne wspólne cechy estetyczne. Po prostu na część otwartą musimy spoglądać jak na całość, pamiętając rzecz jasna o poszczególnych funkcjach danych części. Dobrym wyjściem jest zdecydowanie się na dwie, a nawet trzy lampy wiszące do salonu w części jadalnej – zamontowanie ich nad stołem spowoduje, że będzie on odpowiednio oświetlony, co jest ważne przy jedzeniu posiłków, a przy tym będzie prezentować się modnie i nowocześnie. Nasza propozycja: lampy wiszące do salonu. Nie muszą to być koniecznie takie same lampy – niebanalnie mogą się prezentować różne wzory z tej samej serii. Aktualnie ciekawym rozwiązaniem jest umieszczanie takich lamp na różnych poziomach. W kącie wypoczynkowym możemy zamontować taki żyrandol do salonu, który będzie rzucał oświetlenie bardziej kameralne, przytulne, odpowiednie do oglądania telewizji czy posłuchania muzyki. Jeżeli nie daje on za dużo światła zawsze można uzupełnić

żyrandol

Autor: Ronald Sarayudej
Źródło: http://www.flickr.com

go osobną lampą do czytania usytuowaną tuż obok kanapy.

Ma się rozumieć w kuchni nie musimy montować takich samych lamp, wystarczy, że będą one w pewien sposób harmonizowały z tymi w pokoju dziennym. Niezależnie od tego na jaki styl się zdecydujemy, pamiętajmy, jaką głównie funkcję mają pełnić lampy do kuchni: należycie oświetlać blat roboczy, zlewozmywak, sprzęt do gotowania, kącik jadalny. Pomocna strona: . Odpowiednie światło jest ważne dla komfortu i bezpieczeństwa przyrządzania posiłków. Jest to również lokum, w którym stale robi się bałagan, istotne, by podczas mycia w sztucznym świetle bez wysiłku dostrzec powierzchnię szafek i posadzki. Trzeba zatem spojrzeć kompleksowo na nasz wystrój i zapotrzebowanie i z gotowym pomysłem pójść na zakupy.

Komentarze są wyłączone.