Jakie warunki powinno się spełnić, aby nabyć mieszkanie

Decyzja o zakupie mieszkania powinna być dobrze przemyślana. Jest to zdecydowanie inwestycja na długi czas, więc podjęcie jej pochopnie może przynieść duże konsekwencje. Jeżeli jednak jesteśmy już zdecydowani na ten krok, warto mieć świadomość jakie formalności musimy załatwić.

budynek od dewelopera

Autor: Eduardo
Źródło: http://www.flickr.com

Gdy znajdziemy idealne mieszkanie musimy skrupulatnie sprawdzić, czy każda procedura przeprowadzana jest zgodnie z prawem, a przede wszystkim warto się upewnić, czy sprzedawca na pewno jest właścicielem. Warto sprawdzić wszystkie dostępne dokumenty. Po upewnieniu się, że wszystko jest zgodne z prawem przychodzi czas na negocjacje z właścicielem. Dodatkowo można wybrać już ostatecznie kredyt hipoteczny. Wraz ze sprzedającym trzeba sporządzić początkową umowę, najkorzystniej zrobić to u notariusza. Następnie płacimy zadatek bądź zaliczka dla właściciela. Jeżeli do kupna w ostateczności nie dojdzie, zaliczka wraca do osoby, która zamierzała odkupić mieszkanie, natomiast w wydatku zadatku, jeżeli jedna ze stron umowy się wycofa, zatrzymuje pieniądze, gdy jednak rezygnuje strona umowy, która wpłacała zadatek, może żądać nawet dwukrotnie wyższej kwoty. Sprawdź kredyt pod zastaw mieszkania. Posiadając już umowę początkową możemy złożyć wniosek o kredyt hipoteczny. Należy prócz umowy, skompletować wszelkie niezbędne dokumenty. Zazwyczaj są to m.in. zaświadczenia o zarobkach, wyciąg z konta czy umowa o pracę. Komplet dokumentów może różnić się, zależnie od banku. Rozpatrzenie wniosku zajmuje zwykle kilka tygodni. Kiedy dostaniemy pozytywną decyzję, należy udać się do notariusza, gdzie zostanie spisana umowa sprzedaży. Dodatkowo składamy wniosek o ustanowienie hipoteki. Wraz z aktem notarialnym i ustanowieniem hipoteki kolejny raz udajemy się do banku.

Po poznaniu dokumentów będzie można przelać pieniądze na konto sprzedawcy. Po jakimś czasie sąd powinien poinformować nas listownie o wpisie do księgi wieczystej.

Jeśli masz chęć poznać dane na omawiany wątek, to odsyłam do serwisu (https://www.ladowarki-lublin.pl/kontakt.php) w którym znajdziesz wiele ciekawych danych, które szczegółowo opisują zagadnienie.

Decyzję także przekazujemy do banku. Uchroni nas to przed dodatkowymi opłatami. O zakupie należy poinformować urząd skarbowy i urząd gminy, aby ustalić i opłacić podatek od hipoteki oraz podatek od nieruchomości. Po przeprowadzeniu wszystkich tych czynności pozostaje tylko zameldowanie oraz umowy z firmami, które będą dostarczać media. Zobacz kredyt pod zastaw domu.
Wszystkie formalności powiązane z kupnem mieszkania ukazują jak trudne i czasochłonne jest to zadanie. Jednak jest to poważna inwestycja i ogromny krok w życiu każdego z nas. Dlatego też warto podkreślać, że musi być to decyzja jak najlepiej przemyślana, żebyśmy nigdy nie musieli jej żałować. Ta trudna droga, z pewnością jest tego warta, a po jej przejściu będziemy mogli wypocząć we własnym mieszkaniu.

Komentarze są wyłączone.