W dzisiejszym aranżowaniu, oświetlenie formuje wnętrze

O źródłach światła powinno się myśleć jak o klejnotach. W pomieszczeniach, oswietlenie nowoczesne kieruje uwagę w strategiczne miejsca, nadaje stylowości i czasami, choć wręcz niedostrzegalne, jest potrzebne. Dlaczego jest tak niezbędne? Ponieważ nie ma dla nich funkcji nierealnych.

Żarówka

Autor: Jaroslav Dvorský
Źródło: http://www.flickr.com
Małe i mroczne wnętrza oświetli źródło światła umieszczone na wprost lustra. Niskie pokoje podniesie się kinkietami ściennymi, lampami podłogowymi punktowymi albo też mocując taśmy LED w listwach sufitowych. Wnętrza o mdłych barwach ożywi się barwnymi abażurami, a zachwiane proporcje wnętrza poprawi się lampami podłogowymi wnętrz (kliknij) akcentowymi.

Do przedpokoju nie jest potrzebne szczególnie silne światło . Najbardziej optymalne są kinkiety, najlepiej płaskie zwane półplafonierami. Przyda się także oddzielna lampa wnętrz (link do strony) kinkiety nad lustrem. Do oświetlenia holu można też wykorzystać zestawy reflektorków na drutach albo też linkach. Oświetlenie nowoczesne przedpokoju jest o tyle istotne, że często są to wnętrza bez dostępu światła dziennego. Często robi się to za pośrednictwem plafonów, kinkietów czy popularnych żyrandoli. Nierzadko mocuje się w nich również podwieszane sufity z wbudowanym oświetleniem oraz dodatkowo nowoczesne kinkiety do przedpokoju. Jeżeli w holu umieszczona jest szafa, powinno się ją także podświetlić.

W pokojach niemowląt i maluchów warto zamocować takie źródło światła, które świeci przez całą noc i zapewnia dziecku poczucie bezpieczeństwa. Źródło światła musi być ciepłe i niezbyt intensywne. Najkorzystniej jest oprócz górnego oświetlenia założyć na ścianie przy łóżeczku kolorowy kinkiet dla dzieci lub na komodzie ustawić lampkę nocną. W pokoju starszego dziecka, lampy muszą rozświetlać nie tylko pomieszczenie, ale także miejsce do odrabiania zadań domowych, czyli biurko. Światło należy umieścić po stronie przeciwnej do piszącej ręki, by nie powstawały cienie. Najkorzystniejsze są takie lampy, w których wiązka światła, oświetla wprost zeszyt albo też książkę, z której korzysta dziecko. Lampa na biurku nie powinna być jedynym światłem w pomieszczeniu.

Komentarze są wyłączone.