W jaki sposób najlepiej wyposażyć jadalnię?

Jadalnia (obok pomieszczenia kuchennego) jest jednym z najważniejszych pomieszczeń w naszym gniazdku. Dawniej spełniała funkcje wyłącznie reprezentacyjne, ucztowało się tam w święta bądź w uroczystości rodzinne. Kuchnia była – jak to się ongiś mówiło – sercem domu. Aktualnie już takich rozdziałów nie ma. Jadalnia zmieniła swe funkcje, z pomieszczenia gdzie ucztowano kiedy niekiedy na wszechstronny pokój częstokroć złączony z kuchnią.

jadalnia

Autor: Jon Wow
Źródło: http://www.flickr.com
Oczywiste więc, że stół do jadalni zmienił także swe przeznaczenie ze stołu wykorzystywanego od czasu czasu na sprzęt codziennego użytku, na którym nie tylko jadamy obiady, toteż wybór stołu do jadalni jest ogromnie ważki i trudny. Nie może on jedynie pełnić ról estetycznych. Przecież nierzadko przy stole w jadalni pracujemy. Wybór stołu do jadalni jest zależny przede wszystkim od wielkości pomieszczenia. Przyjęte jest, iż do rozmiaru stołu dołożyć trzeba ok. 60 do 80 centymetrów na przestrzeń konieczną do przemieszczania się dookoła stołu (stoliki metalowe) w jadalni, tak aby goście jak też mieszkańcy domu mogli się poruszać bez problemu, a nie trącali jeden drugiego. W obecnych czasach często nie mamy zbyt wiele miejsca do zagospodarowania. Jednak można wybierać model składany. Będzie to kompromis między elegancją a komfortem. Rozkładać taki stół można podczas większych przyjęć, natomiast w pozostałym czasie stół do jadalni nie zajmie nam bardzo wiele przestrzeni w mieszkaniu.

Wybierając meble dla nas musimy wziąć również pod uwagę to, w jakim wieku mamy dzieci a to dlatego, iż poniektóre dzisiejsze stoły (zobacz: stoły warsztatowe) wytwarzane są z różnych materiałów, między innymi ze szkła, a nawet hartowane potrafi się stłuc. Do tego jeszcze dochodzi zjawisko mody, która jeśli idzie o aranżacje wnętrz zmienia się niczym w kalejdoskopie, co sprawia kolejną trudność. No ale należy wziąć pod uwagę również sprawę smaku kupującego jak również powierzchnię pomieszczenia. Do niewielkich pomieszczeń najbardziej nadaje się stół o jajowatym kształcie. Tego rodzaju stół do jadalni gwarantuje zmieszczenie przy nim większej ilości gości. Zaś stoły w kształcie prostokąta lub też w kształcie kwadratowym posiadają ten atut, iż w każdym momencie można podsunąć go pod ścianę. Jeżeli idzie o dobór materiału poza stroną estetyczną ma on również niemałe znaczenie funkcjonalne. Bez wątpienia szkło jest bardziej bezproblemowe w utrzymaniu od drewna, do pielęgnacji którego używamy specjalistycznych preparatów. Jeśli chcesz doczytać więcej na temat stolików do kawy, to kliknij w ten link:

Komentarze są wyłączone.