Czym jest cena transferowa?

Na rynku funkcjonuje cała gama spółek o zasięgu międzynarodowym. Po otwarciu granic w krajach europejskich bardzo wiele przedsiębiorstw poszerzyło swoją działalność na rynki międzynarodowe. Wyeliminowanie opłat celnych między krajami partnerskimi było neizwykle znaczącym impulsem ożywienia gospodarki całej Unii.

Jeśli jednak spółka produkuje towar i chce go sprzedać własnej filii w innym kraju, by ta mogła w sposób legalny sfinalizować transakcję z klientem, napotyka na tzw. podwójne opodatkowanie. Obie filie spółki muszą bowiem zapłacić podatek dochodowy (różny dla każdego kraju). Żeby takiej transakcji dokonać, powinno się określić tzw. cenę transferową dla każdego produktu. Umiejętne zastosowanie tego czynnika daje opcję dużych oszczędności w rozliczeniach podatkowych.

Nieuczciwa praktyka

pieniądze

Autor: Japanexperterna.se
Źródło: http://www.flickr.com

Ceny transferowe mogą być przyczyną nieuczniwych praktyk niektórych przedsiębiorstw. Ta sama firma decyduje bowiem jaka będzie cena transportu towaru do innego kraju. Celowe zaniżanie kosztów w kraju, gdzie podatek od dochodów jest duży może pozornie spowodować oszczędności. Należy jednak pamiętać, że w dużej liczbie państw jest to praktyka nielegalna i ścigana przez właściwe organy państwowe . Po odkryciu niewłaściwej ceny przez organ kontrolujący, ten określa poprawną cenę rynkową produktu iw oparciu o to nakłada grzywnę na przedstawiciela firmy. W celu uniknięcia błędów w ustalaniu cen i tym samym legalnie zaoszczędzić na podatku od dochodu, spółki często zatrudniają wykwalifikowanych pracowników obeznanych w realiach handlu międzynarodowego.

Dlaczego księgowość jest istotna?

Zdarzają się przypadki, kiedy to na firmę zostanie nałożona kara finansowa przez pomyłkę.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się większą ilość informacji na ten temat, to odnajdziesz je na pewno pod linkiem (https://raj-international.net/gasnice/), gdzie są one bardzo dokładnie opisane.

Nieprawidłowo ustalona cena rynkowa to nagminnie zdarzająca się pomyłka w przypadku spółek, które oszczędzają na prowadzeniu księgowości. Dlatego warto korzystać z usług renomowanych spółek zajmujących się księgowością dla firm. Opinie na temat tego rodzaju firm można w bardzo prosty sposób skontrolować w sieci, na właściwych stronach i forach internetowych. Żeby znaleźć właściwe biuro rachunkowe Warszawa, wystarczy w wyszukiwarce internetowej wpisać hasło zawierające miejscowość, gdzie spółka ma siedzibę. Będzie to więc na przykład „usługi księgowe Warszawa”.

Komentarze są wyłączone.