Minusy i plusy płaskich dachów, najważniejsze rozwiązania i techniki stosowane przy takich konstrukcjach

Jednymi z najchętniej wybieranych rodzajów dachów są wersje ze spadkiem. Mają one mnóstwo zalet i bardzo dobrze sprawdzają się w większości budynków. Dobrze sobie radzą z odprowadzaniem wody, a dzięki temu że mają spadek nie będą potrzebować dużej szczelności między elementami pokrycia, przez co nie wymagają materiałów najwyższej jakości. Mają też pewne wady – koszt wykonania spadzistego dachu jest dużo większy niż dachu płaskiego, oprócz tego są spore problemy z postawieniem konstrukcji, jeśli dach będzie bardziej rozbudowany.

Trwały dach na lata

Autor: Monier
Źródło: Monier
W ostatnim czasie do łask zaczynają wracać płaskie dachy, dające projektantom i architektom całkowicie nowe możliwości. Będzie to wynikać z faktu, że opracowano nowe technologie, gwarantujące praktycznie całkowitą szczelność budowanego dachu. Wcześniej różnie z tym bywało – nawet dokładny montaż powodował, że niekiedy dach – informacje – po jakimś czasie zaczynał przeciekać, co wiązało się z dość drogim i zawsze mało wygodnym remontem. Z takich też powodów wiele osób zraziło się bardzo do takich dachów i zdobyły one niezbyt dobrą renomę.

Więcej na ten temat:

Przełomem w konstrukcjach dachów płaskich stało się opracowanie technologii pap termozgrzewalnych. Przy takich rozwiązaniach dachy kładzie się z gotowych elementów, które mają postać styropianowych płyt pokrytych papą. Połączenia zalewa się płynnym, gorącym lepikiem, dzięki czemu powstaje trwała, odporna na działanie warunków atmosferycznych i niezwykle wytrzymała powierzchnia.

Jeżeli zaciekawiła Cię ta sprawa, koniecznie sprawdź link panel ogrodzeniowy a dowiesz się o wiele więcej danych, które z pewnością wywołają u Ciebie szeroki uśmiech.

Położona w ten sposób papa na styropianie gwarantuje duży poziom szczelności, a dolna styropianowa warstwa stanowi termiczną izolację – przez to także od góry dom będzie należycie chroniony przed zimnem – strona www. Ponieważ jednak na każdym dachu trzeba wykończyć boki, obudować kominy i pozostałe konstrukcyjne elementy, to konieczne będą dodatkowe części zrobione w tej samej technologii. Zaliczyć do nich można przykładowo kliny dachowe, które służą do otrzymania łagodnych przejść pomiędzy prostopadłymi powierzchniami, mają one postać styropianowych klinów z wierzchnią częścią z porządnej papy.

Komentarze są wyłączone.