Jak wygląda obecnie podejście do projektów oświetleniowej instalacji w domach i mieszkaniach.

We wszystkich domach jednym z nieodłącznych elementów są lampy. Wielu właścicieli średnio przykłada wagę do odpowiedniego zaprojektowania oświetlenia we wnętrzu. Po prostu przy suficie zawiesza się plafon, żyrandol czy zwykłą lampę do kuchnie, ważne żeby się podobały właścicielowi. A tym czasem przy pomocy oświetlenia można stworzyć naprawdę ciekawe aranżacje, należy tylko mieć świadomość tego, że tak można i spróbować się za to zabrać.

Lampka na biurko

Autor: Sebastian Włoszek
Źródło: http://www.flickr.com
Obecnie sklepy elektryczne są pełne nie tylko najróżniejszych lamp, ale także akcesoriów które na naprawdę dużo pozwalają. Są przykładowo dostępne różnego rodzaju ściemniacze czy automatyczne włączniki, pozwalające na znacznie efektywniejsze wykorzystanie prądu. W czasie projektowania można się również bawić rozmieszczeniem lamp i oświetleniowych punktów. Dzisiaj coraz częściej idzie się w stronę rozproszonego oświetlenia, w takiej sytuacji przeważnie zostawia się górne lampy włoskie, ale w pozostałej części pomieszczenia montuje się różne oddzielne źródła światła, takie jak na przykład lampki biurkowe lub stojące.

Takie rozwiązanie ma parę zalet. Przede wszystkim przez to, że w pomieszczeniu będzie kilka niezależnych lamp, to można każdą z nich niezależnie sterować. Jeśli ktoś będzie chciał przeczytać książkę w fotelu, to nie ma konieczności palenia dużego żyrandola, skoro nieduża lampka stojąca lub kinkiet (zobacz bezpłatny dostęp) całkowicie wystarczą.

Plafon

Autor: 123rf
Źródło: 123rf
Nie będzie się wtedy przeszkadzać innym domownikom, a oprócz tego kolejnym plusem jest spora oszczędność energii. Takie punktowe lampki przeważnie używają dużo mniejszych żarówek, a jeżeli dodatkowo włoży się do nich przykładowo w bardzo oszczędne żarówki LED, to oszczędności będą naprawdę duże.

O kilku niezależnych lampkach warto pomyśleć we wszystkich pomieszczeniach. W łazience mogą się one przydać zapewne przy lustrze, w kuchni nad blatem roboczym, zaś w pokoju dziecięcym lampka nocna dla dzieci z pewnością nie raz będzie użyta. Jeżeli jest taka możliwość, to dobrze o tym pomyśleć już podczas wykonywania projektu, na pewno takie rozwiązania bardzo się mogą przydać.

Komentarze są wyłączone.