Jakie są sposoby cięcia stali? Jaki ze sposobów rokuje najbardziej obiecująco?

Jest tak faktycznie sporo metod, aby przeciąć grubą blachę z miękkiej stali. Znaczna ilość z tych sposobów ma odniesienie do automatyzacji, inne będą pasować do cieńszych blach, inne do grubszych, kolejne są szybsze, drugie trochę bardziej wolne. Identycznie jesteśmy w stanie powiedzieć o kosztach, gdyż można ciąć taniej oraz drożej. Identycznie można to określić, jak zlecane jest np. gięcie stali. W poniższym artykule poznasz cztery najważniejsze metody wykorzystywane w maszynach CNC do cięcia kształtów.

stal

Autor: Karl-Ludwig Poggemann
Źródło: http://www.flickr.com
Wycięcie palnikiem tlenowym oraz cięcie (zobacz sprawdź ofertę) gazowe to z pewnością najstarszy proces wycinania miękkiej stali, podobnie jak gięcie stali – a tak to robi Hardox. Rzeczywiście jest to łatwy proces, natomiast sprzęt jest dosyć tani. Palnik tlenowy może przeciąć bardzo grubą blachę, tak naprawdę ogranicza go tylko ilość dostarczanego tlenu. Istnieją sytuacje, kiedy palnik tlenowy tnie stal o grubości 900 a także 1220 milimetrów. Cięcie stali to też cięcie plazmowe. Taki sposób gwarantuje większe prędkości, niż podczas cięcia tlenowego. Nie ma jednak tak dobrze, gdyż w zamian nie mamy zagwarantowanej tak wysokiej jakości, jak w przypadku powyżej.

profile stalowe

Autor: KNAUF
Źródło: KNAUF

Właściwa grubość blachy, jaka gwarantuje najlepszą jakość krawędzi wynosi od około 6 milimetrów do czterdziestu milimetrów. Jak mamy do cięcia bardzo cienką lub bardzo grubą blachę, to generalnie prostopadłość krawędzi jest gorsza, chociaż równość krawędzi jest na dosyć dobrym poziomie. Cięcie laserowe jest najlepsze do cięcia miękkiej stali, której grubość wynosi około trzydziestu milimetrów (max.). Osiągniecie właściwych i zadowalających rezultatów powyżej dwudziestu pięciu milimetrów wymaga znacznie wysokiej jakości wszystkich elementów, takich jak materiał, ale także czystość gazu czy stan dyszy. Tego rodzaju cięcie nie jest procesem zbyt szybkim, gdyż w przypadku miękkiej stali to tak naprawdę proces przepalania. Stosuje dość wysoką temperaturę skupionej wiązki laserowej zamiast płomienia podgrzewającego.

Tak więc prędkość jest ograniczona przez zachodzące reakcje chemiczne między żelazem oraz tlenem.

Jeśli Twoim zdaniem opublikowany tekst jest pasjonujący, to zobacz też pomocne źródło (http://www.skupwozkow.com.pl/), które ma absorbujące dane – one zapewne Cię zaciekawią.

Ostatni z metod to cięcie strumieniem wody. Taki strumień wody bardzo dobrze się do tego nadaje, ponieważ oferuje równe i bardzo dokładne cięcie. Takie cięcie może być lepsze niż cięcie laserowe, ponieważ gładkość krawędzi prezentuje się lepiej, nie ma również odkształceń cieplnych. Dodatkowo, strumień wody nie podlega ograniczeniom, jakie odnoszą się do grubości, a to występuje w przypadku cięcia laserowego i plazmowego. Jeśli już jednak należy określić granicę, to ma ona od 150 do 200 milimetrów.

Komentarze są wyłączone.