W jaki sposób nowoczesna metalurgia wspiera przemysł, sposoby wykorzystania blach trudnościeralnych.

Stal jest ogromnie popularnym materiałem konstrukcyjnym. Opracowanie metod jej obrabiania było bardzo znaczące dla rozwoju ludzkości i w dużym stopniu przyczyniło się do rozwoju naszej cywilizacji. Obecnie różne elementy stalowe wykorzystuje się w większości gałęzi przemysłu. Przede wszystkim używa ich budownictwo.

Stalowe pręty stosowanepręty zbrojeniowe są jako podstawowy element żelbetonu, ale często tego tupu konstrukcje wykonuje się właśnie z tego materiału. Następną gałęzią przemysłu wykorzystującą stal stała się motoryzacja. Samochody składają się w dużym stopniu właśnie ze stalowych elementów, a tak naprawdę co roku produkuje się ich ogromne ilości. I mowa tu jest tylko o osobówkach, a

produkcja stali

Autor: Karl-Ludwig Poggemann
Źródło: http://www.flickr.com

tak naprawdę dołożyć do tego trzeba autobusy, samochody ciężarowe i wiele maszyn i urządzeń przemysłowych. One także będą potrzebować sporych ilości stali, czasami o unikalnych parametrach. I nowoczesna metalurgia dostarcza im takiej stali, bo przez ostatnie lata ogromnie się tu pozmieniało, wymyślono wiele nowatorskich gatunków stali dalej do Brumet do wielu zastosowań.

Jednym z chętnie wykorzystywanych odmian tego materiału jest stal hardox – Jej cechy spowodowały, że konstruktorzy momentalnie ją zaczęli lubić, i dzisiaj jest powszechnie wykorzystywana w dużej ilości urządzeń. Najbardziej istotną zaletą tego typu blach jest ogromna odporność na ścieranie. Dzięki temu doskonale sprawdza się wszędzie tam, gdzie ten element ma znaczenie, więc przede wszystkim w przemyśle wydobywczym oraz budowlanym. Części wykonane z takiej stali są bardzo odporne na zużycie, co będzie miało przełożenie na koszty eksploatacji maszyn.

Planowe przeglądy są znacznie rzadsze, więc urządzenie po prostu pracuje, a nie jest naprawiana. Blachy trudnościeralne zrobione z tej odmiany stali są jednak dość proste w obróbce. Wszystkie najważniejsze operacje, takie jak zginanie albo cięcie dokonywane są za pomocą zwykłych maszyn, więc każdy warsztat bez żadnego problemu poradzi ze zrobieniem z nich wymaganych elementów. Dzięki temu ich popularność cały czas wzrasta, co ma przełożenie na jakość sprzedawanych urządzeń.

Komentarze są wyłączone.