Parę ciekawych faktów o opakowaniach wykonanych z plastiku

Jeszcze niedawno na rynku były używane tak naprawdę opakowania wykonane ze szkła bądź papierowe. Teraz jednak z każdej strony otaczają nas przedmioty, a wśród nich również opakowania wykonane z tworzyw sztucznych. Opakowania plastikowe są w naszych czasach niezwykle modnym rodzajem opakowań. Opakowania plastikowe stały sięniezwykle popularne gdyż są lekkie, a ich produkowanie jest o wiele bardziej tańsze niż wyprodukowanie opakowań szklanych, czy papierowych.

opakowania z plastiku

Źródło: pixabay.com

Termoformowanie, czyli proces technologiczny jaki jest używany do wyprodukowania opakowań plastikowych pozwala niezwykle szybko i do tego tanio stworzyć potężną ilość opakowań różnorodnych kształtów i wymiarów. Termoformowanie jest procesem odbywającym się dwuetapowo – więcej dowiesz się na Etap pierwszy polega na podgrzaniu do konkretnej temperatury płaskiego arkusza płyty bądź folii. Temperaturę podgrzania dobiera się do rodzaju tworzywa, z którego zostaną wykonane przyszłe opakowania. Etap drugi to odpowiednie uformowanie podgrzanego surowca. Podgrzana płyta lub folia staje się elastyczna, dlatego można ją bardzo szybko formować. Plastikowe opakowania można zakupić na każdym kroku. Bez dużej części z nich nie wyobrażamy sobie codziennych sprawunków. Trudno nam przyzwyczaić się do pakowania na zakupy uszytych z tkaniny toreb, nie wyobrażamy sobie trzymania żywności bez plastikowych pudełek. Ekolodzy biją jednak na alarm, ostrzegają, że pudełka te szkodzą naszej przyrodzie. Przybywa więc plastikowych opakowań, które mają szansę zostać poddane recyklingowi i być znowu wykorzystane. Należy tylko nauczyć się rozróżniać odpady, a obecnie wiele z nas nauka ta przychodzi ze sporą trudnością.

opakowania

Autor: Roboplast
Źródło: http://roboplast.com.pl

Nastawiając się na stosowanie plastikowych opakowań do chowania żywności należy pamiętać, że nie każde opakowanie będzie się nadawało właśnie do tego. Należy pamiętać także o tym, aby wystrzegać się kupowania napojów zapakowanych do plastikowych butelek. Na opakowaniach plastikowych (-> przejdź tutaj) będą znajdowały się cyfry, które pokazują, które z nich są całkiem bezpieczne. Wybierając je, trzeba szukać tych oznaczonych cyfrą 2. Zrezygnujmy z tych oznaczonych cyfrą 6 i 7.

Komentarze są wyłączone.