Kim jest komornik sądowy, jakie piastuje obowiązki a także kto może nim zostać?

Wizyta komornika naturalnie wielu osobom nie kojarzy się zbytnio dobrze. I nie ma się co dziwić, gdyż komornik sądowy jest osobą, która zajmuje się rozwiązywaniem roszczeń cywilnych połączonych z przymusem egzekucyjnym. Komornik zajmuje się więc egzekwowaniem opłat od przeróżnych dłużników.

Rzecz jasna fach komornika jest niesłychanie odpowiedzialny, gdyż komornik także podlega pewnym regułom oraz regulacjom. Na przykład po odzyskaniu należności od dłużnika komornik (zobaczysz tu) ma obowiązek oddać je w czasie czterech dni osobie, która jest do tej należności uprawniona. Jeśli tego nie zrobi w takim razie musi uregulować odsetki za zwłokę.

Naturalnie komornik pełni też wiele innych ważkich zadań, o których możesz przeczytać przykładowo w Internecie po wpisaniu do wyszukiwarki internetowej słowa kluczowego komornik Stargard licytacje. Między innymi uzyskuje on także spis inwentarza, mało tego na zlecenie prokuratora lub też sądu przeprowadza protokół stanu faktycznego przed wydaniem orzeczenia lub również przed rozpoczęciem procesu w sądzie.

Kalkulator, dokumenty i okulary

Autor: reynermedia
Źródło: http://www.flickr.com

A kto może pracować w zawodzie komornika? Jako komornik Goleniów zdołają pracować osoby, jakie zakończyły 26 lat, mają uznanie obywatelstwa polskiego polskie, posiadają doskonałą opinie, mało tego osoby takie nie mogą być podejrzane czy też karane za jakieś przestępstwo. Komornikiem może zostać dodatkowo ktoś, kto przeszedł aplikację komorniczą oraz zdał odpowiedni egzamin, bowiem do pracy komornika niezbędne jest posiadanie odpowiedniego wykształcenia. Do tego osoba, jaka chce pracować na stanowisku komornika musi także przez przynajmniej 2 lata pracować jako asesor komorniczy. Do tego osoba taka musi cechować się stosownym stanem zdrowia, jaki nie będziesz przeszkadzał jej w wykonywaniu swoich obowiązków profesjonalnych. Naturalnie to tylko parę regulacji dotyczących zawodu komornika, warto jednak szczegółowo zapoznać się z pozostałymi warunkami, które musi spełniać osoba, która chce pracować w charakterze komornika sądowego.

Komentarze są wyłączone.