Stal jest materiałem bardzo uniwersalnym i często stosowanym

Jednym z bardzo wszechstronnych materiałów jakie używane są przez sektor przemysłowy jest stal. Wykorzystywana ona jest w bardzo wielu sferach życia zacząwszy od użyć medycznych aż po przemysł. Uniwersalny ów związek węglą z żelazem posiada wiele gatunków. W zależności od tego czy w składzie stopu dominuje jeden czy drugi składnik powstały półprodukt ma różne zastosowania.

spawanie

Autor: Johann-Nikolaus Andreae
Źródło: http://www.flickr.com

W zastosowaniach medycznych dla przykładu używa się wariantów kwasoodpornych jak też niekorozyjnych, muszą one również nie reagować na kontakt z tkankami oraz organicznymi płynami. Najczęściej wykorzystuje się w narzędziach oraz implantach u jednego pacjenta jeden typ stali, w ten sposób by ograniczyć możność nieprzewidzianych konsekwencji związanych z interakcją pojedynczych składników rozmaitych implantów.

Pewnym z rodzai który stosowany jest w medycynie jest stal typu 316l. Ów rodzaj tworzywa poza węglem oraz żelazem zawiera glin. Jedną z jej cech jest obojętność dla ciała dzięki czemu wykorzystuje się ją do produkcji śrub w chirurgii albo do wytwórczości narzędzi takich jak skalpele czy narzędzi dentystycznych. Co ciekawe, stal ( http://screenpol.com.pl/ ) tego typu stosowana jest również do wytwórczości biżuterii. Niezwykle powszechne współcześnie uczulenia sprawiają, że nie wszyscy mogą sobie pozwolić na drobiazgi z tradycyjnych surowców. Wyjściem są wytwory zrobione ze stali medycznej. Duża zawartość aluminium sprawia, że biżuteria tak wykonana niezwykle długo zachowuje swój połysk. Więcej dowiesz się tu: wpis.

Najbardziej popularna jest jednak stal (skorzystaj z promocji na www.aner.com.pl/) w użyciach mniej subtelnych, przykładowo w rolnictwie gdzie przede wszystkich liczy się wytrzymałość na gięcie i ścieranie. Dobrze w takich przypadkach sprawdzi się stal typu Hardox 550. Lemiesze stworzone z tego surowca są niezwykle trwałe, nie unicestwi ich nawet przypadkowy kontakt z kamieniem lub skałą, co wszak może przydarzyć się w trakcie robót polowych.

spawanie

Autor: Pfarrei St. Bonifatius Berlin
Źródło: http://www.flickr.com

Tak samo jest w przypadku przemysłu wydobywczego. Potrzebuje on surowców odpornych na ścieranie rozmaitego typu borów jak też innych przyrządów wytrzymałych na ścieranie – blachy Hardox 550 zdają się być kapitalnym rozwiązaniem. Takie grube jak też solidne blachy ciąć można za pomocą lasera, tlenowo lub też z pomocą strumienia wody. Sprawdź więcej: stal hardox typu 550.

Komentarze są wyłączone.