Piła widiowe niezbędnym przyrządem dla każdego majsterkowicza

Większość panów jest zagorzałymi majsterkowiczami robiącymi rozmaite rzeczy, głównie z drewna, które są potrzebne w mieszkaniu.Prace te wiążą się z koniecznością przerzynania desek, listew, kantówek itp. Do przecinania niezbędne są piły. Rozumie się, że połowę sukcesu uzyskuje się dzięki odpowiednim narzędziom. Jakie piły są najlepiej wykonane? Oczywiście najlepsze są piły widiowe, to znaczy takie, w których zęby posiadają przylutowane osłony wykonane z nadzwyczaj twardego i trwałego na ścieranie materiału. Surowcem tym są węgliki spiekane, w naszym kraju nazywane z niemieckiego „widia” – wie diamand.

Jeżeli pragniesz uzyskać równie fascynujące informacje na omawiany temat, to przenieść się do portalu, który zawiera ważne wiadomości odnoszące się do prezentowanego problemu.

(Węgliki spiekane w innych krajach mają różne techniczne nazwy np: carboloy w USA, prolit w Wielkiej Brytanii, coromant w Szwecji).

piła prosta

Autor: Proma Polska
Źródło: Proma Polska

Piły widiowe są bardzo dokładne – przepiłowane krawędzie są gładkie, regularne i zazwyczaj nie potrzebują dalszej obróbki np. polerowania czy strugania. Wiąże się to z tym, że węgliki spiekane zachowują swoje właściwości mechaniczne do temperatury 1000 stopni Celsjusza, dzięki czemu można stosować w pilarkach większe prędkości obrotowe niż przy tradycyjnych piłach wykonanych w całości ze stali. Piły widiowe o wiele rzadziej się psują niż piły tradycyjne, dlatego można je rzadziej ostrzyć, chociaż jest to bardziej kosztowne i czasochłonne. W piłach całkowicie stalowych zęby są na przemian powyginane na boki, dlatego też rzaz, czyli ślad po przejściu piły, jest szerszy niż grubość tarczy lub brzeszczotu, dzięki czemu piła się nie blokuje w przecinanym tworzywie. Po pewnym czasie eksploatowania takiej piły – wypróbuj w promocji wielopiła do drewna – https://mardrew.pl/mk,53,wielopily.html – wygięcie zębów się zmniejsza i przy pomocy należytego przyrządu powinno się je poprawiać. W piłach widiowych szerokość rzazu jest stała i jest równa szerokości nakładki widiowej, która niewątpliwie jest większa od grubości brzeszczotu lub tarczy piły.

Za pomocą pił widiowych możemy rozpiłowywać nie tylko drewno delikatne lub mocne, zarówno wyschnięte jak i zawilgocone, ale także sklejki wiórowe, płyty stolarskie, płyty mdf, płyty z żywic syntetycznych oraz tworzywa sztuczne. Piły widiowe można stosować także do przepoławiania metali nieżelaznych takich jak aluminium czy stopy miedzi a nawet do cięcia stali oraz materiałów ceramicznych. W zależności od piłowanego materiału piły tarczowe mają różnorodne średnice, przeróżną ilość zębów, rozmaitą geometrię nakładek widiowych i różną szybkość obrotową. Jeśli chcemy dopasować optymalną do obrabianego materiału piłę widiową, należy wprowadzić w przeglądarce internetowej hasło „globus piły”.

piła

Autor: GARDENA
Źródło: GARDENA

Na placach budowlanych w szeregu przypadkach można natknąć się na piły do pustaków ceramicznych. Z reguły są to elektryczne piły mechaniczne, w których wykorzystano dwa brzeszczoty z zębami z węglików spiekanych (widiowymi) poruszające się przeciwbieżnie ruchem posuwisto zwrotnym. Przy takiej konstrukcji tworzywo nie przesuwa się w trakcie przecinania i zachowane są znakomite parametry cięcia cegieł i pustaków z porothermu, porotonu i tak dalej.

Komentarze są wyłączone.