Zautomatyzowanie działań produkcyjnych – jakie urządzenia mogą zostać do tego wykorzystane?

Zautomatyzowanie procesów produkcyjnych stanowi temat, który jest wyjątkowo często omawiany w aktualnych czasach. Problem ten dotyczy dużej liczby sektorów przemysłu, jednakże najczęściej jest o nim mowa w odniesieniu do branży kosmetycznych, spożywczych, chemicznych i meblarskich. Jakie zalety niesie ze sobą automatyzacja i jakie urządzenia są potrzebne do jej zastosowania?

magazyn

Źródło: foter.com

Zagadnienie automatyzacji najczęściej dotyczy takich działań, jak pakowanie, foliowanie, paletyzacja oraz depaletyzacja. Dzisiaj prawie każdy magazyn (drogi transportowe w magazynie) czy hala produkcyjna ma na stanie takie maszyny jak depaletyzatory lub przenośniki taśmowe, które usprawniają pracę zatrudnionych tam osób, zobacz: . Zautomatyzowanie działań depaletyzacyjnych i innych może przynieść zaskakujące oszczędności na kosztach produkcyjnych. Użycie maszyn w trakcie produkcji odznacza się większą wydajnością, a także zniwelowaniem niebezpieczeństwa popełnienia błędu na skutek przeoczenia – wady tak charakterystycznej dla pracy ludzkiej. Ważny jest również fakt, że depaletyzatory są w stanie pracować przez 24 godziny bez odpoczynku, gwarantując płynność procesów produkcyjnych i zmniejszając ilość czasu potrzebnego na wykonanie pracy. Automatyzacja produkcji jest również bardziej bezpieczna dla pracowników, gdyż wszystkie niebezpieczne czynności są wykonywane przez maszynę i nie wymagają bezpośredniego udziału człowieka – spełnia on jedynie funkcję kontrolującą, czuwając nad poprawną pracą urządzenia.

hala produkcyjna

Źródło: pixabay

Przenośniki taśmowe czy depaletyzatory, np: ; są stosowane także do odciążenia pracowników fizycznych – przy ich pomocy można zupełnie bez wysiłku przenosić nawet duże ciężary. Zautomatyzowanie może również wpłynąć na polepszenie higieny pracy, co jest szczególnie ważne np. podczas procesu pakowania żywności, gdyż wszystkie działania wykonuje sterylna maszyna, a człowiek nie ma bezpośredniego kontaktu z żywnością. Dzisiaj proces automatyzacji dotyka wszystkich etapów pracy na produkcji, od przetransportowania składników po zapakowanie wytworzonego produktu. Stanowi więc ona przyszłość nowoczesnego przemysłu, pozwalając znacząco zredukować koszty produkcyjne, jak również zwiększyć bezpieczeństwo ludzi zatrudnionych w magazynach produkcyjnych.

Komentarze są wyłączone.