Wygłuszanie czterokołowca – z jakiej przyczyny warto stosować dodatkowe materiały? Poradnik

Nierzadko się zdarza, że nie jesteśmy do końca zadowoleni z naszego pojazdu, jednakże nie możemy sobie pozwolić na jego zmianę. Niekiedy decydujemy się na poprawienie tych cech, jakie uznajemy za niewystarczające. Co zrobić, gdy nie odpowiada nam szeroko pojęta akustyka czterokołowca? Postaram się zilustrować na czym polega wyciszenie auta.

samochód marki audi

Autor: Nacho
Źródło: http://www.flickr.com
Dodatkowe wygłuszenie samochodu to nic innego jak instalacja kolejnej warstwy materiałów wygłuszających. Możemy dzięki temu wyciszyć praktycznie całe auto, jednakże najczęściej spotykany jest montaż na fragmentach nadwozia, tj.: drzwi, podłoga, komora silnika ściana grodziowa między motorem a wnętrzem, i w bagażniku – sprawdź mój blog. Wyciszenie auta stosuje się głównie po to, by kształtować przestrzeń akustyczną w środku czterokołowca. Szczególnie ważne jest to w trakcie tworzenia zabudowy car-audio, stąd praktycznie wszystkie profesjonalnie zamontowane samochodowe systemy nagłośnieniowe składają się też z ponadplanowego wygłuszenia. Drugim powodem wykorzystywania wygłuszenia może być podwyższenie komfortu jazdy przez obniżenie hałasu dobiegającego z zewnątrz kabiny pojazdu, także szumów powietrza opływającego nadwozie bądź turkotu silnika.

To podejście niesie ze sobą także inne korzyści. Przykładowo, wygłuszenie drzwi czterokołowca znacząco przekształca dźwięk powiązany z każdym ich zatrzaśnięciem – nasza strona internetowa. Tym samym nawet w popularnym pojeździe można otrzymać efekt akustyczny zamykania drzwi znany z drogich limuzyn. Kolejne zalety to usztywnienie powierzchni blach a także możność wyeliminowania rozmaitych hałasów dobiegających z wnętrza samochodu przez użycie odpowiedniego podklejenia hałasujących elementów.

samochód, Volkswagen

Autor: Blowing Puffer Fish
Źródło: http://www.flickr.com
Do wygłuszenia czterokołowca możesz użyć różnych materiałów. Najbardziej rozpowszechnione są maty bitumiczne. Ich atutami są nieduży koszt oraz całkiem dobre właściwości izolacji akustycznej. Spotyka się również maty maty bagażnikowe bitumiczne z powierzchnią aluminiową, które są trwałe na wielką temperaturę a dzięki temu mogą być stosowane w przegródkach silników. Kolejną znaczącą grupą będą wygłuszenia filcowe. Rekomenduje się je głównie do tłumienia hałasu, gdyż posiadają niezłe własności wyciszania brzmień a także obniżeń drgań. Z powodzeniem stosowane są głównie na fragmentach takich jak podłoga, używa się ich jednakże także w innych miejscach. Maty filcowe mają mniejszą od mat bitumicznych zdolność modyfikowania przestrzeni akustycznej czterokołowca.

Komentarze są wyłączone.