Od papieru po rozbudowane modele, czyli słów kilka o złotej przyszłości druku 3d

Progres naukowy to ciąg, który w niesamowity sposób zmienia nasze życie. Współczesnym społeczeństwom pomaga rozwikłać problemy, które dla kilkunastu pokoleń były nierozwiązywalne. Nie ma ani grama przesady w tezie, że odkrycia technologiczne zrewolucjonizowały teraźniejszość. Zestawienie jakości życia społeczeństw żyjących na przestrzeni ostatnich pięćdziesięciu lat stanowi najbardziej dobity przykład ewolucji technologicznej. Śmiało można stwierdzić, że pojawiające się zmiany dotyczą każdego elementu egzystencji – nawet najzwyklejszych, codziennych czynności. Warto przyjrzeć się nowościom naukowym, które w najbliższej perspektywie mogą okazać się rewolucyjne.

Postęp w nauce kluczem do sukcesu

przemysł - powiększenie

Autor: Kris Duda
Źródło: http://www.flickr.com

Nawet najmniejsze sukcesy technologiczne (oznakowanie cienkowarstwowe) mają duży wpływ na to jak żyjemy. Komunikacja, lecznictwo, czy lokomocja to dziedziny które swój rozkwit zawdzięczają innowacyjnym wynalazkom. Aktualnie na szczególną atencję zasługują drukarki 3d, czyli inaczej mówiąc drukarki przestrzenne (nowoczesne drukarki 3d). Jest to rozwiązanie, które ma niesamowite perspektywy i z pewnością może przekształcić oblicze kilkunastu obszarów życia. Urządzenie powstało w latach osiemdziesiątych, lecz jego początkowy zamysł bardzo odbiega od tego czym teraz dysponujemy. Modyfikacja materiału wykorzystywanego do druku spowodowała, że znacznie podniosła się precyzja drukowania, dzięki czemu możemy odtworzyć najdrobniejsze elementy projektu. Drukarki 3d posiadają obecnie bardzo dużą gamę zastosowań. Dzięki nim jesteśmy w stanie zrekonstruować finalne produkty z tworzywa sztucznego, ceramiki czy metalu.

Nowoczesne odkrycia w służbie ludziom

Najbardziej spektakularne zastosowanie drukarek przestrzennych ma miejsce w leczeniu. Rozpowszechniane w mediach przykłady obrazują jak wielkie nadzieje umiejscowione są w tym urządzeniu umożliwiającym poprawę zdrowia wielu pacjentów. Wielkie oczekiwania związane z tym urządzeniem mają stomatolodzy, protetycy, chirurdzy, czy transplantolodzy. Dzisiaj mamy przedsmak tego, czego możemy oczekiwać po zastosowaniu tych innowacyjnych rozwiązań. Polscy lekarze, dzięki nowym wynalazkom, przeprowadzili pierwszy zabieg, dzięki któremu udało się odtworzyć część twarzy. Warto również przypomnieć przykład chirurgii stomatologicznej, która drukarki 3d wykorzystuje do wytworzenia implantów zębów- Dotychczas produkcja implantu wymagała ogromnego nakładu czasu, dziś w czasie jednej wizyty jest możliwe wyprodukowanie implantu, który idealnie dobrany jest do naszych zębów.

Komentarze są wyłączone.