Laminaty i inne kompozyty wykorzystywane współcześnie w wielu różnych gałęziach gospodarki. Encyklopedyczne omówienie

Drewniane imitacje kamiennych filarów mają dzisiaj dużą wartość, ale taka obróbka drewna stała się już historią. Tymczasem w XXI wieku wykorzystuje się całkiem inne technologie, dzięki którym powstają niezwykle solidne materiały zwane kompozytami.

sklepach

Autor: You Tube – Tomasz Szafarek
Źródło: http://www.flickr.com

Wybrane prefabrykaty w jakimś stopniu przypominają dzieła tworzone przez siedemnastowieczne zakłady.

http://demur.pl/fototapety/do-salonu

Autor: http://demur.pl/
Źródło: http://demur.pl/

Kompozyty znalazły sporo zastosowań w przeróżnych gałęziach przemysłu, jak również w medycynie. Z surowców kompozytowych wykonane są części pojazdów, odrzutowców czy promów kosmicznych. Tak ogromną popularność zawdzięczają niedużej wadze – są o dużo lżejsze od stali, lecz wciąż bardzo wytrzymałe. Dodatkowo kompozyty są wykorzystywane w szeroko pojętym budownictwie, gdzie potrzebuje się prefabrykatów tak wytrzymałych, jak i w miarę plastycznych.

Do kompozytów wlicza się też laminaty . Wiele z nich wykorzystuje się podczas wyposażania mieszkania, a w szczególności kuchni. Surowce te są twarde oraz mało podatne na wszelkiego typu zabrudzenia, stąd są świetnym materiałem na blaty czy parapety. Dodatkowo są na tyle odporne na zarysowania, że można bez obaw użyć ich do produkcji wspaniałych podłóg. Podsumowując, laminaty to dosyć uniwersalny surowiec, więc użyć go mogą tak właściciele najnowocześniejszych domów, jak i mieszkańcy starych kamieniczek.

Wynalezienie kompozytów to niezwykle ważne wydarzenie w historii ludzkości. Dzięki nim konstruktorzy mogli unowocześnić konstrukcje najróżniejszych maszyn, jak również pojazdów, a utalentowani stolarze zacząć produkować przedmioty o wyjątkowych własnościach. Tymczasem w przyszłości rozwój wspomnianej technologii najprawdopodobniej będzie niezwykle dynamiczny, a w efekcie powstaną kompletnie nowe materiały. Dla zainteresowanych: .

Komentarze są wyłączone.