Do jakich zadań służą warystory? W których miejscach znajdują zastosowanie? Jakiego rodzaju informacje są istotne w tym temacie?

Warystory to dość dobrze znane i powszechnie wykorzystywane elementy jaki zabezpieczają sieć energetyczną przed przepięciami. Jakość tego rodzaju elementów jest z pewnością niezwykle istotna, ażeby zabezpieczenie było prawdziwie profesjonalne. Co jeszcze powinniśmy wiedzieć w tym temacie? Warystory tworzy się z taniego, powszechnie używanego materiału, czyli tlenku cynku razem z dodatkami innych substancji, które stanowią bardzo często tajemnicę producenta.

urządzenia elektryczne

Autor: Mebel Rust
Źródło: Mebel Rust

Są one jednak ważne, bardzo często bowiem decydują o końcowej jakości wyrobu. Produkty, jakie opuszczają fabrykę powinny spełniać narzucone wymogi jakie odnoszą się się do charakterystyki prądowo-napięciowej. Zapewnia to w konsekwencji właściwą ochronę przed przepięciami. Niestety, przez eksploatację, z powodu narażeń na oddziaływania atmosferyczne czynniki zewnętrzne i przewodzenie dużych prądów, a także przez wielokrotne przepięcia warystory mogą ulegać regularnej degradacji – warystory pod tym linkiem.

Jeżeli chcesz wyszukać materiały na omawiany temat, to przejdź tutaj drogi transportowe na hali produkcyjnej i przejrzyj pozostałe informacje odnośnie przedstawianego zagadnienia.

To sprawia, że warystor może przestać pełnić skutecznie swoją funkcję zabezpieczającą. To powoduje, iż zachodzi konieczność testowania efektywności ochrony przepięciowej warystorów wykorzystywanych w sieci energetycznej niskiego napięcia. Warystory są powszechnie wykorzystywane jako elementy zabezpieczające sieć energetyczną przed szkodliwym wpływem przepięć, które mają miejsce najczęściej przez różnorodne zjawiska atmosferyczne. Popularność tego elementu pochodzi najczęściej z dobrych właściwości ochronnych, niskich kosztów produkcji, a także możliwości stosowania ich do różnego typu napięć.

prąd

Autor: Tony Webster
Źródło: http://www.flickr.com

Możemy więc je wykorzystać zaczynając od pojedynczych woltów, kończąc natomiast na zabezpieczeniach linii energetycznych z napięciem setek kV. Warto również orientować się, iż podczas eksploatacji struktura warystora może ulec regularnej degradacji. Dzieje się to z powodu wielokrotnego przewodzenia dużych, ale krótkich impulsów prądowych. Najbardziej ważną przyczyną takich procesów jest z pewnością niska jednorodność struktury warystora (przeczytaj ten artykuł), jej wynikiem jest mechanizm przewodzenia prądu w formie powstawania wąskich ścieżek, przez które przepływa dominująca część prądu płynącego przez cały warystor.

Komentarze są wyłączone.