Czekamy na pierwsze dziecko

Czekanie na dziecko to wspaniały i niezwykły czas. Jeszcze przed chwilą największym problemem było to, dokąd wyjedziecie na wakacje lub jaki wybrać kolor ścian do kuchni, a teraz…Wiecie, że narodziny dziecka to wiele nowych obowiązków, nowości, to zmiana dotychczasowego życia o 180 stopni, to całkiem inne priorytety, to troska o najmniejszego członka rodziny.

pokój dziecka

Autor: Franc Gardiner
Źródło: Franc Gardiner
Nawet, jeśli staraliście się przez długi czas o potomka i chcecie bardzo, żeby już narodziło się, nie będziecie wolni od stresu. Co nie mówić, przyjście dziecka na świat to jedna z najbardziej stresogennych chwil w życiu. Obok rozwodu, ślubu, śmierci bliskiej osoby czy zmiany miejsca zamieszkania to jedno z najważniejszych zdarzeń.

Dla ludzi, którzy, mówiąc kolokwialnie „zaliczyli wpadkę” sytuacja wydaje się jeszcze mocniej niespokojna, gdyż nie planowali tego, a są świadomi, iż jest toczas, który zaważy na ich całym życiu. Niemniej istotny jest także wiek przyszłych rodziców, jeśli dziecko urodziło się bardzo wcześnie, przypuśćmy przed studiami, kłopotów jest więcej, gdyż w zależności od planów życiowych (praca, wyjazd za granicę) każdy może być psychicznie nieprzygotowany do tej roli. W późniejszym wieku jest już trochę lepiej, choć wszystko oczywiście zależy od dojrzałości psychicznej danego człowieka.

Zainteresował Cię nasz opis? To fantastycznie! Następne równie atrakcyjne artykuły znajdziesz pod podanym odnośnikiem – tam oczekuje na Ciebie dalszy ciąg.

Aby dobrze się przygotować do narodzin najmłodszego członka rodziny powinniśmy pomyśleć o niezbędnych rzeczach. Musimy wygospodarować pokój w mieszkaniu, kupić łóżeczko, ubranka, wózek, baldachim (sprawdź jak modnie urządzić pokój dziecka: modne falbanki do łóżeczek), ceratki i podkłady, beciki czy falbanki do łóżeczek dla dzieci i inne, niezbędne rzeczy.

Tak samo istotne jest przygotowanie psychiczne. Musimy wiedzieć, że od teraz będziemy odpowiadać za kogoś, że opieka nad dzieckiem to coś zupełnie innego niż wszystko dotychczas. Nawet, jeśli będąc młodym sprawowaliśmy opiekę nad swoim młodszym rodzeństwem to nie można tego porównać do opiekowania się na własnym dzieckiem. Wiadomo, że takie doświadczenia na pewno pomogą, jednak będzie to inna jakość opieki, bardziej niezależnej i dorosłej, będzie to opieka zarówno troskliwa, jak i wychowawcza.

Zajmujący artykuł? Jeżeli tak uważasz, to równie absorbujące treści przeczytasz również we wpisie, który jest tutaj.

Niektóre akcesoria opłaca się kupić online, np. w podkłady do pieluszek.

To wydarzenie ostanie się nam głęboko w pamięci, a my za kilka lat popatrzymy wstecz i zrozumiemy sobie po raz kolejny, jak było i stale jest to dla nas ważne. Popatrzymy na inne wydarzenia życiowe i pojmiemy, co w życiu tak naprawdę jest najważniejsze.

Komentarze są wyłączone.