Ciekawa historia każdej dróg asfaltowych

W dzisiejszych realiach, wszystkim żyje się znacznie łatwiej niż kilka dekad temu. To wszystko za sprawą wielkiego rozwoju nauki we właściwie poszczególnym jej sektorze.

Medycyna umożliwia traktować kiedyś groźne choroby mniej poważnie, wynalazkami informatyki są z pewnością ciekawe telefony, w których mieszczą się zaawansowane oprogramowania. Także w budownictwie nastąpił poważny postęp.

na

Asfalt drogowy w swej obecnej, nowoczesnej postaci, to nowy twór – sprawdź Jego współczesna, syntetyczna forma, to udoskonalony materiał naturalny, którego złoża znajdowane były już w antyku, stosowano je do budowy domów. Jako pierwsi do wykładania nawierzchni asfalt wykorzystali Rzymianie, jednak dopiero w roku tysiąc sześćsetnym w Szwajcarii dokonano podziału, odróżniając asfalt drogowy od smoły. Aż do końca XIX wieku do wykładania nawierzchni używano bloki skalne z asfaltu. Lecz pod koniec tamtego wieku, w Stanach Zjednoczonych odkryto nową technologię, umożliwiającą wytwarzanie asfaltu z ropy naftowej – wtenczas nastał istotny progres.
pomiar

Autor: Alan Stanton
Źródło: http://www.flickr.com
kleje

Autor: Selena SA
Lecz pierwsze Autostrady zbudowano we Włoszech w 1920 – służyły one jedynie samochodom, jak świadczy przecież nazwa.

Jeżeli planujesz zobaczyć coś niezwykle ciekawego, spójrz na serwis (https://blyss.pl/produkty/przyczepy/przyczepy-lekkie) tej firmy, znajdziesz tam wiele bardzo atrakcyjnych ofert.

Kilka lat potem w Stanach oraz w Niemczech rozpoczęto wzmożoną budowę nawierzchni tego typu, do których oczywiście używany był asfalt drogowy. W naszym kraju dopiero w 1918 roku zapoczątkowano użytek tego budulca na większą skalę, jednak na prawdziwe autostrady przyszło nam jednak jeszcze długo zaczekać. Nawet obecnie, nasz kraj jest daleko w tyle za czołówką europejską w tej kwestii.

Kiedy zaczęto na ogromną skalę stosować syntetyczny asfalt do kładzenia dróg, w końcu można było bardzo niewielkim kosztem stworzyć mocne nawierzchnie. Będzie on elastyczny, nie straszne mu będą ani wysokie ani niewielkie temperatury, niezwykle łatwo w nim zatamować wszelkie dziury.

Komentarze są wyłączone.