W jaki sposób urządzenia używane w dziedzinie geotechniki pomagają strzec ludzkie życie

W latach 60 zeszłego stulecia we Włoszech wydarzyła się chyba największa wodna katastrofa wodna w dziejach nowoczesnej Europy. Zsuwająca się się ze zbocza ziemia wpadła do zbiornika zapory, a woda tam się znajdująca przelała się przez zwieńczenie umocnień i zalała leżącą poniżej wioskę. To wydarzenie stało się przyczyną zgonu wielu mieszkańców. Czy apokalipsa w Vajont musiała naprawdę się wydarzyć?

geodeta

Autor: Elvert Barnes
Źródło: http://www.flickr.com
Oczywiście można było ustrzec się przed nią, jeżeliby wykonano bardziej dokładne badania. Można nawet zaryzykować zdanie, że 50 lat później szanse na wydarzenie się http://www.da-bud.pl/ tak przerażającej historii radykalnie się zredukowały. Przekonajmy się dlaczego.

Urządzenia, jakimi współcześnie dysponują geolodzy w znaczny sposób różnią się od tych, których używano w 20 lat po II wojnie światowej. Oprócz tego pracownicy trudniący się badaniem poszczególnych pokładów ziemi w razie konieczności nawet mogą wykonywać wcześniej wyznaczone symulacje, a na tym rejestr wszystkich możliwości dopiero się rozpoczyna. Przykładowo sondowanie cpt pozwala zbadać strukturę gleby bez większej ingerencji w środowisko naturalne i większych nakładów finansowych, ponieważ konkurencja w zakresie tych czynności jest w miarę duża.

Może Cię też zainteresować – terminu sondowania statyczne nie ogranicza się tylko i wyłącznie do sytuacji, w których narażone bywa ludzkie życie. Prezentowana powyżej usługa znajduje się w propozycjach wielu przedsiębiorstw wykonujących badania geotechniczne.

Czy chcesz zgłębić analogiczne materiały? Jeśli tak, to zobacz w witrynie (http://www.ogrodzenia-betonowe.waw.pl/) podobne informacje odnoszące się takiej kwestii – odnośnik jest tutaj.

Takich ogłoszeń poszukują w sieci albo lokalnej gazecie wszyscy ci, którzy w najbliższym czasie planują rozpoczęcie budowy domu piętrowego np. na obszarach zagrożonych osuwaniem się bądź zapadnięciem podłoża. A w krajach narażonych na trzęsienia ziemi trzeba również brać po uwagę siłę możliwych wstrząsów.

geodeta

Autor: Elvert Barnes
Źródło: http://www.flickr.com
Budowa zapór pozostaje wielkim przedsięwzięciem, które wymaga zatrudnienia specjalistów różnych dziedzin nauki, nie tylko geologów czy geotechników. Jednakże, jak się nieustannie przekonujemy, takie działania bywają potrzebne i uzasadnione względami szeroko pojętego bezpieczeństwa. Sondowania statyczne stanowią tylko wierzchołek badań, jakie trzeba obowiązkowo wykonać jeszcze przed wmurowaniem pierwszej cegły. Możemy sobie wyobrazić, ile wysiłku wkładają pomysłodawcy konkretnej budowli, żeby była ona solidna i służyła ludziom przez dekady. W końcu tunelu, którym jeździ wagon metra czy fundamentu pod wieżowiec nie buduje się tylko z myślą o jednym pokoleniu.

Komentarze są wyłączone.