Kilka słów odnośnie części samochodowych

Auto to nie tylko większe udogodnienie, ale również i obowiązek – mniejszy lub większy. W przypadku niektórych dylematów niedoświadczeni kierowcy nie mają pojęcia, co w rzeczywistości może dziać się z ich samochodem, bądź nie znają najbardziej ważnych urządzeń, które potrzebne są podczas jazdy.
Nie wszyscy wiedzą, czym właściwie jest chociażby sprężarka klimatyzacyjna, która zarazem jest niezbędna podczas działania układu klimatyzacji – w szczególności potrzebnej w porze letniej.

Należy wspomnieć, że klimatyzacja jest innym urządzeniem w stosunku do układu chłodzenia jednostki napędowej właśnie napomnianą już sprężarką. Wprawia ona bowiem w ruch odpowiednią ciecz oraz spręża ją. Dochodzi do powstawania wzmożonej ilości ciepła, a to z kolei chłodzi powietrze w samochodzie.

Czy masz chęć dowiedzieć się czegoś nowego na opisywany wątek? Jeżeli tak, to świetnie, gdyż ta niezła strona na pewno również Cię zainteresuje.

Sam proces chłodzenia jest nader skomplikowany, lecz najważniejszą rzeczą jest to, iż sprężarka klimatyzacyjna to jedno z najważniejszych urządzeń. Najczęściej sprężarki są wyposażone w konstrukcję tłokową, jak również dzieli się je na dwie kategorie – o stałej i zmiennej pojemności. Pierwsza z nich zawsze pracuje tak samo, natomiast zmienne pojemności – uzależnione są od ilości obrotów jednostki napędowej.

sprężarka klimatyzacji; kompletne sprzęgło 

Autor: Daniel Jolivet
Źródło: http://www.flickr.com
W samochodzie niezbędne jest również kompletne sprzęgło, które na co dzień narażone bywa na bardzo wysoki wysiłek podczas jazdy. Warto wiedzieć, iż sprzęgło klimatyzacji ma za zadanie łączyć z jednostką napędową oraz przerywa przekazywanie mocy pomiędzy silnikiem a skrzynią biegów. Chroni jednocześnie przed drganiami.

Trzeba wspomnieć też, że kompletne sprzęgło składa się z pewnych komponentów – m.in. z koła zamachowego lub dwumasowego, a także tarczy sprzęgła, tarczy dociskowej i wyprzęgnika.

Komentarze są wyłączone.