Podstawowe parametry wody o których powinno się wiedzieć

Nie ma wątpliwości, iż woda jest w największym stopniu fascynującą cieczą na Ziemi oraz jest gwiazdą pośród wszelakich znanych cieczy. Woda jest jedynym związkiem, który w sposób naturalny występuje we wszystkich stanach skupienia: stałym, ciekłym, gazowym!

W takiej formie, jak funkcjonuje świat, zaistniał on w sposób naturalny jak też w drodze ewolucji. By zrozumieć podwaliny warunków naturalnych, powinniśmy znać jak też rozumieć parę parametrów. Wartość pH wody, zawartość azotu jak też innych pierwiastków, pomiar mętności ma wpływ na podtrzymanie ekologicznej równowagi w zbiorniku (szerzej na stronie http://www.maragency.pl/kategoria/zbiorniki-podziemne/grp/11) – czytaj więcej na Odczyn wody jest pewnym z najistotniejszych współczynników określających warunki życia biologicznego w stawach. Ażeby zachowany był należyty mechanizm samooczyszczania oraz przeważał przyjazny klimat dla wszystkich mieszkańców stawu wartość pH musi być w limicie 7,4 a 8,4 stopnia. Wszelki składnik, jaki jest zawarty czy może być zawarty w wodzie, wpływa na zakres pH. Wartość odczynu powinno się kontrolować tak częstokroć jak to jest możliwe, przynajmniej kilka razy w roku. Służą do tego proste jednorazowe testy. Najrozsądniej będzie przeprowadzić dwa badania na próbkach wody zaczerpniętej z zasobnika rano jak też – (sprawdź to koniecznie) wieczorową porą. Następnie zestawić rezultaty testów. Dla biotopu niebezpieczne są zbytnio wysokie wartości pH bo wzrasta toksyczność amonu, zbyt niskie odczyny pH dlatego że wtenczas rośnie toksyczność azotynów, lecz identycznie niebezpieczne są silne wahania pH jakie mogą wprowadzać rybki w sytuacje stresowe, prowadzić do zubożenia rodzajów mikroorganizmów rozkładających substancje szkodliwe.
sprężarki

Autor: Xella Polska Sp. z o.o.
Źródło: Xella Polska Sp. z o.o.

Ważnym parametrem wody jest też ilość tlenu rozpuszczonego w wodzie.

Tlen dostarczany jest z atmosfery ponad taflą wody, a również jest produkowany poprzez rośliny wodne – przenieś się tutaj. Pomiar tlenu w wodzie można przeprowadzać za pomocą testerów albo śledząc zachowanie rybek.

Komentarze są wyłączone.