Czym jest żeliwo i w jakich obszarach służy? W jaki sposób uzyskujemy żeliwo, gdzie ma zastosowanie?

Czym jest żeliwo, co charakteryzuje ten materiał i do czego służy? Mianem żeliwa określamy wysokowęglowy stop żelaza z węglem. zazwyczaj znajdziemy w nim także krzem, fosfor, mangan i siarkę. Węgiel występuje od 2 do ponad 4 procent, lecz to jaki konkretnie występuje węgiel jest zależne od składu chemicznego i szybkości chłodzenia. Co jeszcze na ten temat trzeba wiedzieć?

Rodzaj węgla zależy także od powolnego chłodzenia, ponieważ wtedy następuje wydzielenie się grafitu. Ponadto na cały proces wpływ mają również dodatki różnych stopów. chcąc analizować żeliwo zgodnie z przyjętymi normami to można je zdefiniować jako tworzywo, w którym najważniejszym składnikiem jest żelazo. Zawarty w żeliwie krzem wpływa na modyfikowanie grafitu, a także na proces grafityzacji.

Bez zwlekania zobacz artykuł w serwisie (https://asmapoland.com/sita-poliuretanowe/) publikującym zbliżone treści. Są równie fascynujące, ponieważ dotyczą tego samego tematu.

W modyfikacjach to jest on najczęściej dodawany w postaci stopu, do ciekłego żeliwa.

Żeliwo. odlewnia żeliwa

Autor: http://www.sxc.hu
Źródło: http://www.sxc.hu

Oddziałuje to na zarodkowanie grafitu, dzięki czemu płatki grafitu odznaczają się bardziej równomiernym rozmieszczenie, a jednocześnie są drobniejsze. Warto również przyjrzeć się manganowi, odznacza się większym podobieństwem do węgla niż żelazo. Mangan uniemożliwia grafityzację, a także bez problemu wiąże się z siarką, co pomaga usunąć jej negatywny wpływ w żeliwie. Siarka bowiem jest szkodliwą domieszką. Wpływa na pogorszenie właściwości odlewniczych żeliwa. Fosfor obecny jest w ilościach od 0,2 do około 2 procent. Niewiele wnosi do procesu, lecz jest w stanie wytworzyć tak zwany steadyt (eutektykę fosforową). Odznacza się ona niską temperatura topnienia i spora twardością.

W jaki sposób otrzymuje się żeliwo? Najłatwiejszy sposób to przetapianie surówki ze stalowym złomem lub żeliwem w specjalnych piecach, które których potoczna nazwa to żeliwiaki (doczytaj: Odlewnia Żeliwa Simiński-Ordon Sp.j.). Uzyskany materiał służy potem do wykonywania odlewów. Wyroby odlewnicze już po zastygnięciu, które uzyskujemy w odlewni żeliwa, powinniśmy poddać szlifowaniu. Wyeliminuje to ostre krawędzie czy pozostałości formy odlewniczej. W odlewni odbywa się również proces sezonowania.Zmniejsza to wewnętrzne naprężenia, jakie są w stanie wpłynąć negatywnie na cały wyrób – odlewy.

Kliknij na odnośnik wysyłka palet, on przedstawi Ci wątek, który Cię właśnie zaintrygował. Zobacz artykuł, zawierający ciekawe dane.

Najczęściej pojawiają się w postaci uszkodzeń lub odkształceń.

Komentarze są wyłączone.