W jaki sposób dobrze oświetlić salon?

Nie ma w domu innego pomieszczenia, które wymagałoby tak różnorodnego oświetlenia, jak salon. Wykorzystujemy tu wszelkie rodzaje lamp: żyrandole sufitowe, stołowe i kinkiety i taśmy LED. Światło musi być w taki sposób zaplanowane, ażeby niezależnie można było korzystać z różnych źródeł światła. Pewne wyłączać, pozostałe włączać. Oświetlenie salonu powinno spełniać 3 funkcje: po pierwsze – znakomicie oświetlać, czyli rozjaśniać całe pomieszczenie jak też precyzyjnie doświetlać pojedyncze rejony. Poza tym – dekorować, czyli budować klimat. Po trzecie podkreślać poniektóre elementy wyposażenia, na przykład oświetlać na obraz.

Projektując oświetlenie pokoju dziennego należy pamiętać o charakterze tego wnętrza a także pełnionych przez niego licznych ról. Salon jest bowiem pomieszczeniem w domu, w którym lokatorzy spędzają większą część wolnego czasu – poznaj ofertę Softled. Służy on między m.in. do spotkań z rodziną, znajomymi, czytania książek, oglądania telewizji a także do wypoczynku. Dlatego też oświetlenie pokoju dziennego musi być uniwersalne oraz dostosowane do pełnionych w danej chwili roli. Koniecznie należy też zapewnić możność regulacji natężenia światła ogólnego.

led

Autor: Danny Joyner
Źródło: http://www.flickr.com

Odpowiednio zaplanowane oświetlenie, a przede wszystkim źródła blasku dobrane pod wymogi późniejszego eksploatatora będą cieszyć podczas rodzinnej imprezy, oglądania telewizji czy w czasie pracy. Najlepiej zaprojektować więcej, na ile to możliwie, równomiernie rozmieszczonych źródeł światła małej mocy. Taki układ pozwoli uzyskać duże natężenie światła w momencie kiedy jest potrzebne bądź stonowane światło przy wieczornym relaksie. Dla człowieczego oka najlepsze z możliwych typów oświetlenia jest takie, które daje subtelne, mocno zdekoncentrowane światło. Wynika to z faktu, że ograniczony jest tak zwany współczynnik olśnienia – czytaj o taśmach led. Olśnienie jest to pewien przebieg procesu widzenia, przy którym występuje odczucie niewygody lub obniżenie zdolności badania przedmiotów albo jedno i drugie, w wyniku niewłaściwego rozkładu luminancji czy nienależytego zakresu luminancji lub nadmiernych kontrastów w czasie.

W praktyce wygląda to tak, że im źródło blasku jest bardziej widoczne oraz im większa siła tego źródła, tym większe jest ryzyko olśnienia. Negatywem tego rozwiązania jest ogromna strata mocy, uzależniona od odcieni ścian. Ażeby oszczędzić na energii warto zdecydować się na oprawy LED.

Komentarze są wyłączone.