Jakie znaczenie będą mieć dla bezpieczeństwa konstrukcji budynków, pojazdów i maszyn dobrze dobrane odboje.

Uderzenie dwóch większych przedmiotów może się skończyć ich zniszczeniem, a tym bardziej jeżeli jeden z nich będzie twardy, a drugi miękki. Dlatego też w miejscach, w jakich będą takie możliwości, powinno się wykorzystywać rozmaite ochrony, zabezpieczające przed takimi sytuacjami.

Mieszkanie

Autor: Ben Heinrich
Źródło: http://www.flickr.com
Na przykład bardzo często takie zabezpieczenia (http://afg.poznan.pl/oferta/systemy-oddymiania/2) stosuje się w najróżniejszych halach produkcyjnych i magazynach, w jakich poruszają się rozmaite urządzenia i pojazdy. Uderzenie w jakiś inny pojazd czy element konstrukcyjny budynku mogłoby spowodować duże szkody, a niekiedy i zniszczenie całego, tak więc w takich przypadkach ochrona jest konieczna. Z reguły w tego typu sytuacjach wykorzystuje się najróżniejsze odboje przemysłowe, które mają na celu zabezpieczać przed przypadkowymi uderzeniami.
urządzenia pomiarowe

Autor: Chriſtopher Chen
Źródło: http://www.flickr.com

Odboje mają różny kształt, zależnie od miejsca, w jakim trzeba je zamontować. Przeważnie są zrobione z różnych rodzajów stali, w wielu przypadkach jest to wytrzymała i odporna na czynniki atmosferyczne stal nierdzewna. Grubość odbojów będzie uzależniona od tego, przed czym mają one zabezpieczać, a w pewnych sytuacjach potrzebna jest naprawdę duża ich wytrzymałość. Sporo modeli odbojów poza stalową konstrukcją posiada także gumowe, elastyczne elementy, które amortyzują dodatkowo uderzenie i zabezpieczają przed dużymi uszkodzeniami.

Taką konstrukcję między innymi posiadają odbojnice do łodzi, które chronią burty przy zetknięciu się z nabrzeżem czy inną jednostką. Jeżeli by ich nie było, to pierwsze wpłynięcie do portu mogłoby spowodować duże straty.

Komentarze są wyłączone.