Niebanalne lampy do domu i mieszkania? Między elegancją, a prostotą

Dobierając do mieszkania interesujące nas oświetlenie zapewne rozważamy wybór między lampami zwisającymi i żyrandolami. Oba rodzaje naświetleń mają po kilka odmian, różniących się między sobą specyfikacją, designem, materiałem wykonania i rzecz jasna ceną.

lampa kryształowa

Autor: Catie Rhodes
Źródło: http://www.flickr.com
W oświetleniu głównym zazwyczaj dochodzą także światła dodatkowe, w postaci lamp na kinkietach, nocnych lampek, czy tych umieszczonych na stojakach. Nie dobieramy wszystkich naraz ze względu na koszty – jeśli wybieramy uzupełnienie dla światła z sufitu, to powinien być to jeden, kolejny strumień światła.

kryształowy żyrandol

Autor: N@ncy N@nce
Źródło: http://www.flickr.com

Kojarzonym jako pierwszy, w większości bogatych domostw i salach wizytowych, niemal kluczowym elementem są żyrandole. Nieodłącznie przeznaczane są do salonów, pomieszczeń rozrywki, kultury – słowem, do wyższych sfer. Ich zwis jest dłuższy niż lamp wiszących, a „wyposażenie” świateł ma w nich co najmniej parę „odnóg”. Eleganckie egzemplarze mają klasyczne klosze, czy też unikatowe żarówki wkomponowane w styl żyrandola. Koszty, jak to między powszechnością a luksusem jest, są dość wielkie, w prostych „kreacjach” wynoszą mniej niż dwieście złotych, zaś w przypadku żyrandola z kryształami na kulturalne salony cena sięga kilku, nawet kilkunastu tysięcy złotych.

Wystrój lamp z półki ekskluzywnej spotykamy przeróżne: dworkowe, antyczne, czy szczególnie kojarzone i spotykane odmiany z kryształem. Do wyposażenia salonu lub bogatego pokoju posłuży także lampa kryształowa (tu przeczytasz więcej na temat). Choć nie zagwarantuje takiego efektu jak zwisające, rumieniące się w kryształkach oświetlenie z żyrandoli, przez swój wygląd także oznacza skojarzenie z wyższą klasą. Za niepozorną lampkę z abażurem koralikowym ze szklanych kryształków wydamy w markecie przemysłowym tylko dwieście złotych. Prawdziwe kryształy do większych lamp to już zdecydowanie wydatek o wiele bardziej obciążający nasz budżet.

Ciemne pomieszczenia, jak sypialnie, posiadają wyjątkowy klimat właśnie przez niewielkie wiązki światła, bijące z lampek nocnych. Stojące w rogu stolików czy szafek nocnych lampki tworzą idealne warunki do czytania przed snem i wyciszania się. Współtworzą klimat, jeśli same urozmaicane są nietuzinkowym abażurem, zasłoną żarówki itp..

Komentarze są wyłączone.