Nowoczesna chemia w gospodarstwach domowych oraz w przemyśle

Zaskakujące jak wiele wynalazków uważanych przez nas za dokonania minionych dziesięciu, góra 20 lat mają dużo dłuższą oraz bogatszą historię. Jeśliby typowego przechodnia spytać kiedy został wyprodukowany pierwszy teflon, tworzywo sztuczne wykorzystywane uniwersalnie w gospodarstwie domowym, prawdopodobnie odpowiedziałby taki pierwszy lepszy przechodzień iż w latach 70-tych dwudziestego stulecia. Tymczasem tworzywo to stworzono 77 lat temu, w roku 1938 w Stanach Zjednoczonych.

zawory

Autor: Bill Smith
Źródło: http://www.flickr.com
Od tego czasu to tworzywo sztuczne zrobiło niesamowitą karierę, nikogo nie dziwi dzisiaj zastosowanie go w kuchni. Przesądza o tym jego nadzwyczaj duża trwałość na duże temperatury jak też interesująca cecha polegająca na nadzwyczaj gładkiej powierzchni. Do przedmiotu stworzonego z tego materiału prawie nic nie przywiera, w sposób oczywisty jest to atutem w kuchni (warunkiem jednak jest niezarysowanie mechaniczne nawierzchni).

Materiał ten jest niezwykle odporny na mechaniczne uszkodzenia, niemniej jednak nie jest niezniszczalny. Jego duża odporność oraz gładkość jest wyzyskiwana nie jedynie w gospodarstwie domowym, ale też w przemyśle. PTFE stosowany jest w produkcji takich półproduktów uszczelniających jak np. taśmy teflonowe. Przez wzgląd na praktycznie nierozpuszczalność tego tworzywa – we wszelkich dostępnych rozpuszczalnikach z kwasem solnym na czele – taśmy teflonowe używane bywają w przemyśle chemicznym jako surowiec uszczelniający przykładowo zawory w przemysłowych instalacjach chemicznych. Więcej na

PTFE to jednakże dopiero początek, od jego odkrycia znaczenie chemii w życiu codziennym niezwykle wzrosło. Używamy nowoczesnych tworzyw sztucznych takich jak na przykład płyty tekstolitowe stosowane powszechnie w przemyśle hutniczym jako materiał (megastyro.pl/profile-zewnetrzne.html) konstrukcyjny . Dzięki swej wytrzymałości mechanicznej jak też cieplnej płyty tekstolitowe stosowane są także jako materiał (www.megastyro.pl/litery-przestrzenne.html) w przemyśle elektrotechnicznym (w charakterze izolatora). Innym być może zaskakującym surowcem izolacyjnym wykorzystywanym w przemyśle jest również znany w gospodarstwach domowych filc. Uszczelki filcowe stosowane są w przemyśle motoryzacyjnym jako detale tłumiące, tak samo w budownictwie w produkcji drzwi i tzw. stolarki budowlanej .

Komentarze są wyłączone.