Sprężyny rozciągane – w jaki sposób są produkowane oraz do czego się je stosuje.

Sprężyny rozciągane używane są w bardzo wielu dziedzinach przemysłu. Można stwierdzić, że nie ma takiej gałęzi, w której sprężyny nie byłyby wykorzystane chociaż do jakiejś prowizorycznej operacji. Przede wszystkim stosuje się je przy wytwarzania bardzo precyzyjnych urządzeń i maszyn. Same sprężyny produkuje się według bardzo dokładnych procedur, gdyż przez to optymalizuje się ich właściwości.

Sprężyny

Autor: http://www.freeimages.com/
Źródło: http://www.freeimages.com/

Sprężyny potrzebują bardzo szczegółowych obróbek. Pierwszą jest ich szlifowanie, do czego wykorzystuje się bardzo sprofilowane urządzenia, które posiadają dokładność nawet do 0,01 milimetra. Kolejną czynnością jest obrabianie termiczne, czyli inaczej hartowanie. Wykonuje się ten sposób w specjalnych piecach, posiadających sterowniki elektroniczne. Te sterowniki pozwalają precyzyjnie skontrolować ciepło i czas nagrzewania.

Oprócz tego występują także takie procedury jak kulkowanie, czyli ostrzeliwaniu detali cząsteczkami o kształcie okręgów. Dzięki niej sprężyna jest bardziej wytrzymała, a materiał tak szybko się nie męczy. Warto też napisać o ochronie antykorozyjnej. Jest to podstawowa ochrona (rekomendujemy natrysk ogniochronny firma mercor) sprężyn przed czynnikami zewnętrznymi. W skład ochrony wchodzą na przykład cynkowanie, czernienie, czy chociaż cynkowanie lamelarne.

W dzisiejszych czasach do wytwarzania sprężyn używa się specjalnych programów, ułatwiających określenie właściwego surowca i oszacowania właściwości określonej sprężyny, która będzie spełniać oczekiwania konsumenta. Głównie chodzi o moc sprężyn i ich wytrzymałość. Sprężyny rozciągane mogą być zbudowane z dwóch różnych materiałów. Pierwszą jest stal niestopowa, a drugą stal nierdzewna. Stosuje się ich do narzutów statycznych albo nieczęstych siłach. Sprężyny rozciągane posiadają bardzo duże wykorzystanie. Szczegóły przeczytasz na tym portalu:

Sprężyny

Źródło: http://www.vanel.com

W dużej mierze zależy od tego, jaką sprężyna posiada rozciągliwość oraz jaką posiadają końcówkę. Wyszczególnić da się dwa typy końcówek.

Nie czekaj – jeżeli zachęcił Cię ten wątek, to bieżący materiał (http://www.dynamic-ht.com/) możesz również przejrzeć pod poniższym linkiem. Wiadomości opracowaliśmy dla Ciebie z ochotą.

Niemieckie zakończenia posiadają znacznie większą wytrzymałość, aniżeli angielskie,jednak ich oczka nie do końca są zamknięte. Decyzja, jaką sprężynę wybrać, zależy jedynie od konsumenta oraz tego, do czego będą używane. Na przykład używa się ich do wytwarzania wersalkach, czy zabawkach, a także w licznych dziedzinach gospodarki. Barierom jest jedynie wyobraźnia.

Komentarze są wyłączone.