Na czym polega technika sitodruku?|Sitodruk? Na czym polega?

Sitodruk kojarzony bywa przede wszystkim z aktywnościami artystycznymi. Technologia pochodzi z Japonii gdzie stosowana była do zdobienia materiałów na stroje i do dekorowania wnętrz. Zaletą owej metody druku jest między innymi to, że można odwzorować szkic prawie na każdym obiekcie, stąd też jej duża popularność na całym świecie – od Japonii jak już wspomniano, przez wyspy Fidżi aż po stary kontynent.

Jest to technika druku bardzo prosta. Polega ona na rozciągnięciu na ramie z drewna siatki metalowej lub nylonowej z naniesionym wzorem. Najprościej powiedziawszy wzorek osiąga się przez zablokowanie z góry wyznaczonych oczek siatki w ramie. Możemy to zrobić na wiele sposobów. Jednym z najprostszych jest nałożenie na siatkę szablonu z nieprzepuszczalnego tworzywa, na przykład z foli lub papieru. Następnie pod dużym ciśnieniem przepuszcza się przez w taki sposób przygotowane sito (szczegóły – http://maragency.pl/kategoria/sitopiaskowniki/stacja-usuwania-piasku-i-substancji-olejowych-vsd-/89) odpowiednio gęstą farbkę. Rysunek odbije się na materiale, który znajduje się pod sitkiem. Zablokowane szablonem otwory sitka tworzą rysunek. Sterując kształtem szablonu, rozmiarem oczek siatki można otrzymać rysunek o rozmaitej fakturze. Również stosowany typ farby ma tutaj duże znaczenie (DAAB – sitodruk).

Jeśli zaintrygowała Cię tego typu tematyka, bez wahania przeczytaj też to uzupełniające info, ponieważ znajdziesz tam niezwykle atrakcyjne informacje.

sitodruk

Źródło: flickr.com
Ważną zaletą owej technologii drukarskiej jest jej powtarzalność i szybkość przeprowadzania. W przeciągu krótkiego czasu możemy wyprodukować znaczną liczbę przedmiotów z jednakowym deseniem. Choć możemy przeprowadzać druk ręcznie, obecnie wykorzystujemy odpowiednie urządzenia, na przykład prasy jakie ułatwiają równomierne rozprowadzenie farby. Naturalnie maszyny do sitodruku używane bywają nie tylko do druku na materiałach, ale również przykładowo na szkle i innych materiałach (urządzenia używane: Nowoczesne maszyny do sitodruku wykorzystywane są także w mikroelektronice do drukowania układów elektronicznych stosowanych w wytwórczości gadżetów elektronicznych takich jak telefony.

Owa technika drukowania wpłynęła na rozwój sztuki współczesnej. Wykorzystywali ją m.in. Endy Warhol i wielu innych artystów. W 1980 metodę tę wykorzystywano w naszym kraju do drukowania podziemnych czasopism. Do dzisiaj z sukcesem wykorzystuje się ten sposób druku w reklamie i wytwórczości gadżetów promocyjnych na przykład napisów na kubkach, napisów na długopisach, koszulach itd..

Komentarze są wyłączone.