Zastosowanie lasera w produkcji, czyli estetyczne cięcie kawałków blach

Wycinanie blach stalowych metodą laserową to jeden z innowacyjnych procesów wykrajania, który na trwale zadamawia się w coraz większej liczbie zakładów przemysłowych. Na drugi plan schodzą gabaryty stalowych blach, przeznaczane do cięcia.

materiał do cięcia

Autor: CARLISLE HVAC
Źródło: http://www.flickr.com
Użytkowanie lasera do cięć (zobacz pozostałe wiadomości) blach w sektorze produkcyjnym zrewolucjonizowało ten proces. Duża precyzja mechanizmu emitującego promienie lasera i dość małe od normy, (dokładność w setnych częściach milimetra) sprawiają, że wycinanie metodą laserową gwarantuje szybkie i łatwe uzyskanie pożądanego kształtu blachy. Co także ważne – dokładność cięcia idzie w parze z estetyką wykrojonego kawałka blachy. Z reguły nie potrzebne są dodatkowe, pracochłonne obróbki metodą skrawania. W dłuższej perspektywie ten sposób pozwala oszczędzić czas potrzebny na wykonanie pracy, ale też koszty.
Na plus działają ponadto możliwości nieograniczonych modulacji kształtów. Technika lasera nie ogranicza się na proces późniejszej obróbki blach – spokojnie możemy dodawać elementy pomocnicze takie jak wypusty, otwory technologiczne.

Zerknij na opublikowany (https://mcrsklep.pl/pl/kratka-wetylacyjna-tecsel-v60-ei1201) artykuł, a z pewnością niesamowicie Cię zaintryguje, gdyż odnajdziesz tam istotne informacje dotyczące tego tematu.

Wiązki nie ograniczają też grawerowania. W ten sposób można osiągnąć produkcyjny cel bez sporych nakładów na wysokiej jakości oprzyrządowanie, które przy braku sprzętu krojącego blachy laserem musielibyśmy mieć.

stalowe elementy

Autor: Bazar del Bizzarro
Źródło: http://www.flickr.com
Pod wycinkę laserem pójdą rozmaite rodzaje krojonej stali (te o wysokiej wytrzymałości jak Hardox czy Domex – dowiedz się więcej, ale i stal miękka). Eksperci zapewniają, że różne właściwości poszczególnych blach do cięć nie przeszkodzą w osiąganiu tych samych efektów jedną metodą wycinania. Wszelkie rodzaje stali Domex, zarówno bardzo wytrzymałych jak i miękkich, nadają się w tym samym stopniu pod cięcie wiązkami lasera.
Inną metodą wycinania blachy jest metoda wodnego strumiena. Materią tnącą są w tym przypadku nie promienie lasera, a skoncentrowany i naprężony pod ciśnieniem strumień cieczy i materiał ścierny. W odróżnieniu od cięcia laserowego, skrawanie metodą ciekłą nie odbywa się przy emisji wysokiego ciepła. Pod cięcie tą metodą poddaje się też o wiele więcej materiałów. Poza blachami stalowymi zastosujemy tą metodę przy wycinaniu tworzywa sztucznego, ceramiki, ale i tektury, drewna czy gumy. Jak ulał sprawdza się przy produkcji małoseryjnej dla jednostek.

Komentarze są wyłączone.