Zastosowanie lasera w produkcji, czyli estetyczne cięcie kawałków blach

Wycinanie blach stalowych metodą laserową to jeden z innowacyjnych procesów wykrajania, który na trwale zadamawia się w coraz większej liczbie zakładów przemysłowych. Na drugi plan schodzą gabaryty stalowych blach, przeznaczane do cięcia.

materiał do cięcia

Autor: CARLISLE HVAC
Źródło: http://www.flickr.com
Użytkowanie lasera do cięć (zobacz sprawdź) blach w sektorze produkcyjnym zrewolucjonizowało ten proces. Duża precyzja mechanizmu emitującego promienie lasera i dość małe od normy, (dokładność w setnych częściach milimetra) sprawiają, że wycinanie metodą laserową gwarantuje szybkie i łatwe uzyskanie pożądanego kształtu blachy. Co także ważne – dokładność cięcia idzie w parze z estetyką wykrojonego kawałka blachy. Z reguły nie potrzebne są dodatkowe, pracochłonne obróbki metodą skrawania. W dłuższej perspektywie ten sposób pozwala oszczędzić czas potrzebny na wykonanie pracy, ale też koszty.
Na plus działają ponadto możliwości nieograniczonych modulacji kształtów.

To bardzo użyteczna treść omawiająca podnoszone w opublikowanym tu artykule tematy, zatem kliknij tu, żeby też ją poznać!

Technika lasera nie ogranicza się na proces późniejszej obróbki blach – spokojnie możemy dodawać elementy pomocnicze takie jak wypusty, otwory technologiczne. Wiązki nie ograniczają też grawerowania. W ten sposób można osiągnąć produkcyjny cel bez sporych nakładów na wysokiej jakości oprzyrządowanie, które przy braku sprzętu krojącego blachy laserem musielibyśmy mieć.

stalowe elementy

Autor: Bazar del Bizzarro
Źródło: http://www.flickr.com
Pod wycinkę laserem pójdą rozmaite rodzaje krojonej stali (te o wysokiej wytrzymałości jak Hardox czy Domex – dowiedz się więcej, ale i stal miękka). Eksperci zapewniają, że różne właściwości poszczególnych blach do cięć nie przeszkodzą w osiąganiu tych samych efektów jedną metodą wycinania. Wszelkie rodzaje stali Domex, zarówno bardzo wytrzymałych jak i miękkich, nadają się w tym samym stopniu pod cięcie wiązkami lasera.
Inną metodą wycinania blachy jest metoda wodnego strumiena. Materią tnącą są w tym przypadku nie promienie lasera, a skoncentrowany i naprężony pod ciśnieniem strumień cieczy i materiał ścierny. W odróżnieniu od cięcia laserowego, skrawanie metodą ciekłą nie odbywa się przy emisji wysokiego ciepła. Pod cięcie tą metodą poddaje się też o wiele więcej materiałów. Poza blachami stalowymi zastosujemy tą metodę przy wycinaniu tworzywa sztucznego, ceramiki, ale i tektury, drewna czy gumy. Jak ulał sprawdza się przy produkcji małoseryjnej dla jednostek.

Komentarze są wyłączone.