Na czym polega cięcie plazmowe oraz jakie jest dziś jego najbardziej popularne zastosowanie na rynku?

Człowiek stara się cały czas opracowywać przydatne rozwiązania, które intensyfikują efektywność jego pracy w różnych branżach. Naukowcy prześcigają się w ogłaszaniu następnych osiągnięć i można się spodziewać, że za kilka lat działalność najważniejszych sektorów rynku będzie jeszcze bardziej zaawansowana. Jedną z naprawdę pomocnych metod, która jest dzisiaj chętnie stosowana, stanowi cięcie plazmowe.

Cięcie metalu

Autor: http://www.sxc.hu
Źródło: http://www.sxc.hu
Technika ta, jak sama nazwa sugeruje, jest wykorzystana przede wszystkim do cięcia stali. Najistotniejszym elementem jest odpowiedni łuk plazmowy, który produkuje niezbędne w procesie ciepło. To właśnie dzięki wysokim temperaturom możliwe jest dosyć szybkie oraz co najważniejsze – precyzyjne cięcie (link) stali, które czasem pod tym względem generują dużo problemów. Metoda cięcia plazmowego może być użytkowana w pracy ręcznej, jak także w procesie całkowicie zmechanizowanym, w zależności od określonych wymagań w tej kwestii.

Prędkość cięcia rzecz jasna jest determinowana przez rodzaj ciętego tworzywa. Przykładowo, stal niskowęglowa może być szybko przecinana metodą plazmową o ile jej grubość oscyluje w granicach sześćdziesięciu milimetrów. Podczas ręcznego cięcia plazmowego konieczne jest zakładanie stosownych ubrań ochronnych, przede wszystkim masek, których rolą jest osłanianie oczu. Ma to dość duże znaczenie dla bezpieczeństwa pracownika i nie należy lekceważyć tych wskazań. Możliwe jest również spawanie plazmowe.

W cięciu plazmowym stosowane są konkretne gazy, których zadaniem jest wytworzenie stosownej temperatury. Jeżeli planowane jest szybkie cięcie stali niskowęglowych z reguły w czasie cięcia plazmowego stosuje się tlen, konieczny człowiekowi do oddychania oraz powietrze. Z kolei, blachy nierdzewne wymuszają zastosowanie innej mieszanki gazów, w skład której wchodzi przede wszystkim azot. Jej składnikiem czasem jest w dodatku wodór.

Obecnie na rynku stosuje się też metodę, którą jest cięcie blach laserem, jak tutaj – ssab. Jej cechą charakterystyczną jest przede wszystkim duża szybkość i precyzja. Podsumowując, możliwości cięcia blach jest dosyć dużo i wybór efektywnej metody zależy przede wszystkim od posiadanych potrzeb czy rodzaju stali.

Komentarze są wyłączone.