Jak wygląda historia tak znanego surowca budowlanego, którym okazuje się być asfalt?

Czy pamiętasz, że niektóre znajome dla nas doskonale rozwiązania budownicze okazały się używane już wiele wieków temu? Zwykły, nie pasjonujący się takimi kwestiami osobnik jest niekiedy bardzo zaskoczony wybranymi faktami.
Przykładowo na co dzień poruszamy się swoimi samochodami po różnorodnych wykonanych z asfaltu drogach oraz sądzimy, że jest on ogólnie używany od np. 100 być może dwustu lat.

A jednak okazuje się, iż asfalt to 1 z najstarszych materiałów budowlanych, który był znany ludziom nawet niespełna 3000 wiosen p.n.e. Także w ogólnie znanym starożytnym Rzymie, chociaż kojarzymy je raczej z niezwykle rozbudowaną strukturą dróg wykonywanych z kamiennych bloczków wykorzystywano tam tzw. asfalt naturalny oraz używano go nie tylko do samej budowy szos, ale także np.

Jeżeli omawiany materiał Cię zaintrygował, to kliknij ten odnośnik, to bardzo użyteczny artykuł (http://www.dbenergy.pl/produkty/dbe-fotowoltaika), który prezentuje analogiczne tematy.

do różnych uszczelnień wodoodpornych. Była albowiem w Rzymie duża struktura tzw. akweduktów, czyli specjalnych struktur mostów, jakimi płynęła do Rzymu woda z dalej usytuowanych od stolicy regionów.

Dużo później, gdyż ok. roku 1300 niezwykle znany podróżnik Marco Polo jako pierwszy osobnik opisał duże naturalne złoża asfaltu znajdujące się nad Morzem Kaspijskim. W XVI w.

Jeżeli ten materiał jest dla Ciebie wartościowy to sprawdź serwis badanie czystości patentowej, w którym znajdziesz tego typu informacje. One na pewno będą dla Ciebie użyteczne.

odkryto też analogiczne złoża na wysepce Trynidad, wszakże zaczęto je wykorzystywać dopiero ok. 300 wiosen później. Wtenczas to także w Europie, precyzyjnie w Szwajcarii dokonano początkowej systematyki lepiszczy, wyróżniając asfalt naturalny i smołę.

Ciekawostką jest fakt, że pierwsze polskie zapisy drogowe wydał w Polsce już Kazimierz Wielki, jednak na dużą miarę w naszym kraju zaczęto wykorzystywać asfalt dopiero w XX w.

Komentarze są wyłączone.