Dlaczego należy pamiętać o zobowiązaniach względem fiskusa?

Zarówno osoby fizyczne rozpoczynające płatną pracę jak i osoby zatrudniające mają umowne obowiązki względem fiskusa. Chodzi głównie o dostarczenie właściwych dokumentów w wyznaczonym czasie. Typy deklaracji oraz daty są określone przepisami prawa.

Wszyscy pracodawcy mają obowiązek przekazać swoim zatrudnionym dane o ich rocznych przychodach. Jest to nasze całoroczne rozliczenie PIT. Przedsiębiorcy na wydanie nam tej informacji mają czas do 28 lutego. Nawet jeśli nie wywiążą się ze spoczywającego na nich zobowiązania, należy osobiście dopilnować, by dokument do nas dotarł (czytaj więcej na Cena Biznesu). Niezależnie od tego czy szef przekaże nam rozliczenie PIT czy nie, jesteśmy zobowiązani rozliczyć się z urzędem skarbowym. Z kolei soboty zatrudniające pracownikówmają na to czas do 30 kwietnia. Są również przypadki, które podlegają odmiennym datom, ale zwykłego pracownika będzie dotyczyć data ostatniego kwietnia. Wszystkim pracownikom, które podejmują pracę od poniedziałku do piątku należy się dzień wolny za święto w sobotę.

Wejdź na kolejną stronę – w niej oczekuje na Ciebie bieżący materiał nowego tematu. Stworzyliśmy go dla Ciebie z chęcią.

Kiedy szef musi przyznać dzień wolny za święto w sobotę?

pit

Autor: GotCredit
Źródło: http://www.flickr.com

Szef sam wyznacza nam dzień wolny za święto, ale powinien on mieścić się w konkretnym okresie rozliczeniowym. Prawo do dnia wolnego za święto mają również Ci pracownicy, którzy akurat w tym dniu pozostawali na zwolnieniu lekarskim. Przedsiębiorcy świadczący usługi budowlane VAT to, dla Urzędu Skarbowego, specjalna grupa działalności . Chodzi tutaj o moment nastania obowiązku podatkowego, który pojawia się w momencie wystawienia faktury. Bez względu na to czy przedsiębiorca dostał pieniądze za usługę czy nie, jeśli wystawił FV ma obowiązek zapłacenia podatku. Usługi budowlane VAT to dość skomplikowane zagadnienie, dlatego prowadząc tego typu działalność trzeba skorzystać z rady doradców podatkowych.

Fiskus szczegółowo rozlicza wszystkich podatników. Warto więc pamiętać o dotyczących nas deklaracjach oraz terminach (czytaj o vacie na usłgi budowlane).

Masz ochotę przeczytać nowe zajmujące posty? Zapraszamy w takim razie na witrynę twórcy. Tam oczekują na Ciebie sprawdzone treści.

Trzeba także być w tej kwestii drobiazgowym, ponieważ nie tylko brak zapłaty podatku, ale także nadpłata może pociągnąć za sobą poważne konsekwencje prawne oraz finansowe.

Komentarze są wyłączone.