Kwestie podatkowe i jego niuanse. Jakim sposobem się rozliczać aby nie popełnić pomyłki

Kłopoty związane z rozliczeniami PIT mogą objawić się już na wczesnym początku naszych działań z rozliczeniami. Sprawy związane z podatkami w naszym kraju mogą być bardzo zawiłe.

W zależności od tego, z czego są nasze dochody musimy rozliczać się różnymi dokumentami.
Człowiek w hali produkcyjnej

Autor: NASA’s James Webb Space Telescope
Źródło: http://www.flickr.com
Najpopularniejszy jest PIT 37, za pomocą którego rozliczają się osoby fizyczne. Jest to druk oddawany przez wszystkich pracowników w ramach rokrocznego rozliczenia dochodowego. Tu trzeba zwrócić uwagę na parę spraw.

Czy posiadasz trudność z odnalezieniem ciekawych informacji na opisywany wątek? Jeśli tak, to nie przejmuj się, tylko prześledź treść (http://www.programylojalnosciowe.pl/kontakt.html), a z pewnością się nie zawiedziesz.

Głównie nie zapomnijmy, iż jeśli posiadamy kilka źródeł zarobku to rozliczamy się w dodatkowych drukach, które ostatecznie się łącznie podsumowują. Gdy chodzi o PIT 2016 rok pozostaje bez modyfikacji także, kiedy mówimy o przeliczaniu się wraz z mężem/żoną – więcej pomocnych wskazówek. Tak jak do tej pory używamy dla obu małżonków tego samego dokumentu, w którym wpisujemy tylko jego dane. Robienie dokumentu odręcznie wiąże się niestety z błędami w kalkulacjach. Niezależnie czy wyliczamy PIT 2016 czy inne wcześniejsze na zakończenie dodajmy wszystko łącznie ponownie.

Kolejnym drukiem jest PIT 38. Jest to podatek od przychodów kapitałowych powiązanych z papierami wartościowymi i akcjami w spółkach – pomocne w pit 38. Trzeba pamiętać, że musimy go złożyć, gdy zarobkowo sprzedamy nasze udziały. Kruczkiem jest tu to, iż trzeba rozliczyć się także z akcji, które otrzymamy. PIT 38 jest połączony bezpośrednio z PIT 8C, który otrzymamy od domu maklerskiego.

W sytuacji modyfikacji rachunku w okresie podatkowym PIT-8C może nie łączyć całości kosztów zdobycia papierów wartościowych. Warto wtedy przeanalizować kwoty wychodzące z informacji rozliczeniowej.

Komentarze są wyłączone.