Kwestie podatkowe i jego niuanse. Jakim sposobem się rozliczać aby nie popełnić pomyłki

Kłopoty związane z rozliczeniami PIT mogą objawić się już na wczesnym początku naszych działań z rozliczeniami. Sprawy związane z podatkami w naszym kraju mogą być bardzo zawiłe.

W zależności od tego, z czego są nasze dochody musimy rozliczać się różnymi dokumentami.
Człowiek w hali produkcyjnej

Autor: NASA’s James Webb Space Telescope
Źródło: http://www.flickr.com
Najpopularniejszy jest PIT 37, za pomocą którego rozliczają się osoby fizyczne. Jest to druk oddawany przez wszystkich pracowników w ramach rokrocznego rozliczenia dochodowego. Tu trzeba zwrócić uwagę na parę spraw.

Czy posiadasz trudność z odnalezieniem ciekawych informacji na opisywany wątek? Jeśli tak, to nie przejmuj się, tylko prześledź treść (http://www.programylojalnosciowe.pl/kontakt.html), a z pewnością się nie zawiedziesz.

Głównie nie zapomnijmy, iż jeśli posiadamy kilka źródeł zarobku to rozliczamy się w dodatkowych drukach, które ostatecznie się łącznie podsumowują. Gdy chodzi o PIT 2016 rok pozostaje bez modyfikacji także, kiedy mówimy o przeliczaniu się wraz z mężem/żoną – więcej pomocnych wskazówek. Tak jak do tej pory używamy dla obu małżonków tego samego dokumentu, w którym wpisujemy tylko jego dane. Robienie dokumentu odręcznie wiąże się niestety z błędami w kalkulacjach. Niezależnie czy wyliczamy PIT (zobacz pit krok po kroku) 2016 czy inne wcześniejsze na zakończenie dodajmy wszystko łącznie ponownie.

Kolejnym drukiem jest PIT 38. Jest to podatek od przychodów kapitałowych powiązanych z papierami wartościowymi i akcjami w spółkach – pomocne w pit 38. Trzeba pamiętać, że musimy go złożyć, gdy zarobkowo sprzedamy nasze udziały. Kruczkiem jest tu to, iż trzeba rozliczyć się także z akcji, które otrzymamy. PIT 38 jest połączony bezpośrednio z PIT 8C, który otrzymamy od domu maklerskiego.

W sytuacji modyfikacji rachunku w okresie podatkowym PIT-8C może nie łączyć całości kosztów zdobycia papierów wartościowych. Warto wtedy przeanalizować kwoty wychodzące z informacji rozliczeniowej.

Komentarze są wyłączone.