Czego nie możemy zignorować podczas zakupu domu?

Najczęściej stawiamy na zakup domu używanego, a nie nowego. Jeśli chcemy mieć zupełnie nowy dom, wybieramy możliwość jego samodzielnej budowy. Zakup domu używanego związana jest z wymogiem zwrócenia uwagi na wiele kwestii, znacznie więcej niż przy zakupie mieszkania. Nie wystarczy wpisać w wyszukiwarkę internetową słów: Domy pod Warszawą na sprzedaż, dom pod warszawą i dokonać zakupu.
W pierwszej kolejności, przed podjęciem jakichkolwiek czynności zakupowych w stosunku do upatrzonej przez nas posiadłości, koniecznie należy zbadać sytuacją prawną obiektu. Ważnym krokiem powinno być sprawdzenie ksiąg wieczystych. Aby to zrobić należy wybrać się do właściwego dla lokalizacji posiadłości sądu rejonowego. Musimy dowiedzieć się o takich elementach, jak: forma własności nieruchomości, obciążenie hipoteką, związane z domem służebności.
Dodatkowo dobrze sprawdzić dokument odbioru domu, szczególnie, jeśli jest to dom postawiony kilkadziesiąt lat temu.

Zaintrygował Cię ten tekst? Zajrzyj więc do następnego zagadnienia i czytaj panele fotowoltaiczne kraków dużo o interesujących Cię zagadnieniach.

Podobny dokument daje gwarancję, że dom zbudowany jest zgodnie z obowiązującym prawem i nie będziemy mieć problemów na wypadek inspekcji budowlanej.
Jeżeli obiektem naszego zainteresowania jest dom w stanie surowym, koniecznie zerknijmy na dziennik budowy, w szczególności pod kątem daty dokonania ostatniego wpisu. W chwili kiedy minęło od niej 2 lata, będziemy zmuszeni wnioskować o nowe pozwolenie na budowę, co wiąże się z resztą z dodatkowymi kosztami.
Mając upatrzony dom, warto zdecydować się na jego oglądanie z fachowcem budowlanym, bądź wykonawcą, który będzie odpowiedzialny za modernizację i wykończanie (polecamy również wim fuga cementowa) naszego naszej posiadłości. Oceni on, czy inwestycja jest dobra, jakie usterki posiada dom itp., czyli rzeczy których samodzielnie nie jesteśmy w stanie raczej wyłapać. Wskaże on również, jakie są możliwości modernizacji lub rozbudowy nieruchomości.
Samodzielne sprawdzanie domu na sprzedaż powinniśmy rozpocząć od sprawdzenia wszystkich kątów. Należy oczywiście zwrócić uwagę na stan techniczny nieruchomości. Nasze wątpliwościzainteresowanie powinny wzbudzić zawilgocone ściany, pęknięte mury, zepsutą instalacja wodociągowa i elektryczna, czy też przestarzała więźba dachowa. Każdy z tych elementów wymagać ogromnych nakładów finansowych, aby je naprawić. W momencie gdy jesteśmy naprawdę zdecydowani na zakup wybranej nieruchomości, warto wydać odrobinę więcej pieniędzy i zatrudnić specjalistę, który sprawdzi stan techniczny domu.

Komentarze są wyłączone.