Perełki – czyli, kolejny tekst z cyklu: co warto na ten temat wiedzieć?

Słysząc słówko „perełka”, zazwyczaj posiadamy dwa skojarzenia: Pierwszy – Widzimy morze i plażę, na której znajdujemy muszelkę, w której to – gdy ją otworzymy – odnajdujemy małą kuleczkę, która sprawia nam wiele radości; lub Drugi – Wyobrażamy sobie jakąś konkretną elegancką, najczęściej starszą panią, noszącą na szyjce (lub rzadziej nadgarstku) calutki sznurek obleczony tą dokładną masą, nazywaną „masą perłową”.

I zwykle na tym kończy się nasza wiedza.

Widzisz właśnie niezwykle ciekawy wpis, więc zapewne zaciekawi Cię także ten udostępniony poniżej materiał – on również jest warty Twojego zainteresowania.

Jednakże perełki posiadają więcej ciekawostek, niż ma możliwość się nam wydawać…

trening

Autor: Jarosław Pocztarski
Źródło: http://www.flickr.com
kuchnia

Autor: HomeAid Northern Virginia
Źródło: http://www.flickr.com
Przede wszystkim perły mają w posiadaniu dwa kryteria podzielenia ich ze względu na pochodzenie – istnieją perły ze słodkiej wody, jak i słonowodne. Możemy je bez problemu również podzielić ze względu na kolorek, gdyż przeciwko pozorom, na „perłowej bieli” się nie kończą. Istnieją perełki: białe, Kremowe, kremowo-różowe, kremowo-różowe rodzaju tak nazywanego „fancy”, zwyczajne „fancy”, różowiutkie, niebieściutkie, a nawet koloru brązowego oraz czarne. Ich kształt także nie finiszują na formie okrągłej, albowiem poza nimi rozróżniamy perły: tak nazywane „barokowe”, w postaci kropelki, guziczka czy też ziarenka, tak zwane ” połówkowe”, czy „ćwiartkowe” oraz kilka innych.

Dobrze napomknąć, iż perły nie tylko możemy znaleźć w morskiej toni, jednak bywają one także hodowane wewnątrz napomkniętych z początku warunkach słodko jak i słonowodnych – dzięki temu powstały przeróżne odmiany pereł, w tym tak zwane „Akoya”, czy „Thaiti”, perły Mórz Południowych, a także tak zwane perły „Shell”. Perły same w sobie są z masy albo macicy perłowej, które to właściwie od zawsze miały swoją cenę.

Komentarze są wyłączone.