Przeznaczenie stali o podwyższonej wytrzymałości

Stal stosujemy do produkcji wielu produktów jak też konstruowania maszyn. Częstokroć nawet możemy nie zdawać sobie sprawy z tego jak dużo jest jej dookoła nas. Niewątpliwie czasem ją spostrzegamy. Każdy z nas wszak intuicyjnie wie iż tory kolejowe układane są ze stalowych dwuteowników o podwyższonej odporności na ścieranie tj. stal s690ql. Rozmieszcza się te profile na drewnianych podkładach.

konstrukcje

Autor: U.S. Army Corps of Engineers Europe District
Źródło: http://www.flickr.com
Stal w takich miejscach pracuje w ogromnie trudnych warunkach fizycznych. Powinna ona być odporna na ścieranie a dodatkowo zmienne temperatury. Przede wszystkim powinna być ona bardzo mocna, abyśmy mogli spokojnie podróżować współczesnymi pociągami. Stal s690ql używana jest też do budowania wyspecjalizowanych wagonów – dźwigów, niezbędnych do konserwacji przyrządów kolejowych. Również wszelakiego typu wiadukty, mosty wykonywane są właśnie ze stali o zwiększonej wytrzymałości należącej do tej samej rodziny co stal s690ql.

Gdybyśmy zabawili się w detektywów i zdecydowali się poszukać naszej stali w przemyśle budowniczym, moglibyśmy wiele tego rodzaju stali odkryć szczególnie na etapie uzbrajania terenu pod budowę. Można podejrzewać iż pręty – przenieś mnie do strony – zbrojeniowe używane w budownictwie wielkopłytowym przykładowo jako podstawa takich elementów jak sklepienia oraz wszelkie inne elementy przenoszące duże obciążenie także wykonane są z tego rodzaju materiału. Ale w budownictwie nie są pożądane tylko pręty – dobra oferta prętów zbrojeniowych: aner.com.pl/prod/prety-i-siatki-zbrojeniowe -. Stal s690ql – – używa się także do budowy dźwigów i pozostałych sprzętów pracujących pod wielkimi obciążeniami. Bez wątpienia bez dźwigów żadna współczesna budowa nie może się obejść.

Następnym miejscem w którym można wyśledzić stal s690ql są wszelakiego typu huty jak też stocznie. Stosuje się ten stop w takich przyrządach jak suwnice, dźwigi portowe i stoczniowe, urządzenia pracujące w krańcowo trudnych warunkach (znaczne temperatury). Rzecz jasna to tylko niektóre tropy gdzie możemy odnaleźć frapujące nas rodzaje stali. Napomknąłem wcześniej o komunikacji kolejowej, rzecz jasna jednakowo jak na kolei stal typu s690ql stosuje się również w transporcie drogowym, do konstrukcji dróg jak też mostów, autostrad a także elementów ekranów wygłuszających.

Komentarze są wyłączone.