Press "Enter" to skip to content

Stal o których symbolach używa się do zastosowań wykorzystywanych w znacznych temperaturach?

Praktycznie w każdej gałęzi przemysłu funkcjonuje podział na wszelakie grupy. Przykładowo przyjmijmy hutnictwo. Tak w motoryzacji pojawiają się różne rodzaje gumy wykorzystywanej do produkcji opon, tak pojawiają się wszelakie typy stali z przeznaczeniem do różnorodnych zastosowań.

rozwiązania

Autor: Elliott Brown
Źródło: http://www.flickr.com
Poza tym jedna z teorii powiązanych z jedną z prawdopodobnych przyczyn katastrofy Titanica mówi o użyciu stali o niewystarczającej jakości.
Do produkcji kotłów używa się spawalną stal budowlaną 16mo3. Z baczności na swe docelowe zastosowanie właśnie jest to naturalnie stal żarowytrzymała. Używa się jej do produkcji wspomnianych kotłów i np. osprzętu w konstrukcji turbin parowych, ważnych części maszyn, nakrętek, śrub, wałów wirnikowych oraz również wykorzystywana jest do konstrukcji urządzeń ciśnieniowych. Stal 16mo3 używana do produkcji rur do instalacji c.o. Należałoby zaznaczyć również, że 16mo3 przy zwyczajnych grubościach ścianek spawa się bez bardziej rozbudowanego problemu. Przy zwykłych warunkach pracy nie wymaga dodatkowego podgrzewania.
16mo3

Autor: Leo Hidalgo
Źródło: http://www.flickr.com
Odmiennym rodzajem stali do pracy w podwyższonych ciepłotach jest stal – aner.com.pl/ – o znaku 13hmf. Jest to stal chromowo-wanadowo-molibdenowa. Stal 13hmf stosowana jest do produkcji rur kotłowych, przewodowych do pary, elementów turbin parowych oraz działających w ciepłotach ścianki 500oC do 560oC kotłów parowych. Rodzaj 13hmf można by spawać elektrodami osłonionymi, w osłonie gazu ochronnego albo lukiem krytym. Stal (kliknij tutaj) w gatunku 13hmf (lub jej odpowiednik 14MoV63) możemy przekazać jako na przykład rury bezszwowe o grubych ścianach.

Obserwujemy, iż każdy wariant stali ma swoje zastosowanie w gospodarce. I kto wie. Może gdyby przy konstrukcji Titanica była wykorzystana odmienna stal, może nie doszłoby do katastrofy.

Comments are closed.