Press "Enter" to skip to content

Jakie wiertło dobre będzie do drewna, a jakie do matalu?

Dzisiaj można znaleźć wiertarki różnej wielkości czy też różniące się wzajemnie mocą oraz ceną. Jednak nawet najmocniejsza wiertarka nie będzie działała dobrze bez właściwie dobranego wiertła.
Aby prawidłowo wywiercić dziurę, potrzebne nam dobrze wybrane wiertło.

fontanna domowa

Autor: Jim G
Źródło: http://www.flickr.com
Drewno to bardzo często stosowany materiał w robotach wykończeniowych. Możemy dzisiaj spotkać mnóstwo typów wierteł do drewna. Różnią się one twardością. Najpopularniejszym wiertłem dostępnym w sklepach, jest wiertło kręte. Takie wiertło mogłoby być śmiało używane do wykończeniowych prac oraz do rozwiercania dziur. Atutem takich wierteł jest olbrzymia precyzja wiercenia. Odmiennym rodzajem wiertła do drewna jest wiertło płaskie. W inny sposób nazywane jest piórkowym lub łopatkowym. Takimi wiertłami możemy robić dziury większe. Nie jest wiertłem tak dokładnym jak wiertło kręte, ale znakomicie sprawdzi się do tworzenia otworów, jakich średnica dochodzi do 45 mm.
Drewnopodobne folie dekoracyjne pozwalają nadać profilom PCV klasyczny wygląd drewnianej stolarki

Autor: Polskie Okna
Źródło: Polskie Okna

Wierteł do drewna nie można wykorzystywać do wiercenia w metalu. Są one za miękkie. Istnieją wiertła uniwersalne, które stosuje się do wiercenia w tworzywach sztucznych, drewnie i metalu. Takimi wiertłami można wywiercić otwór w miedzi, mosiądzu oraz różnych miękkich metalach. Znakomicie sprawdzą się do użytku w domu. Nie jest to dobre rozwiązanie dla majsterkowiczów, którzy spodziewają się dużej precyzji i wytrzymałości. Innym typem wiertła do metalu jest kobaltowe wiertło. Nadają się one do profesjonalnego zastosowania przy twardych i miękkich metalach. Są do sześciu razy odporniejsze niż ich zamienniki wyprodukowane ze zwykłej stali.

Powłoka kobaltu powoduje, że ostrze jest twardsze oraz ułatwia zrobienie otworu w twardym metalu.

Jeśli zainteresował Cię nasz artykuł, to do sprawdzenia (tomasz-graff.pl/) mamy następne wątki na stronie, którą stworzyliśmy pod tym linkiem.

Stożkowe wiertła nadają się do precyzyjnego nawiercania oraz centrowania w różnego rodzaju blachach, metalach nieżelaznych oraz stali szlachetnej.