Press "Enter" to skip to content

Jakie są metody na termoizolację ścian zewnętrznych?

Normy, które odnoszą się do izolacji termicznej murów zewnętrznych w budynkach zmieniały się dotąd znacznie. Żeby docieplać mury budynków wykorzystuje się jedną z dwóch metod: lekką suchą lub lekką mokrą.
Technika lekka mokra polega na przyklejeniu do ścian wierzchnich odpowiedniej warstwy izolacji cieplnej.

Akcesoria budowlane Wienerberger

Źródło: http://www.wienerberger.pl
malowidło - mieszkanie

Autor: You Tube – Tomasz Szafarek
Źródło: http://www.flickr.com
Może być to styropian, czy wełna mineralna. W następnej kolejności trzeba pokryć ją przy pomocy tynku cienkowarstwowego. Waga tego typu docieplenia metodą lekką mokrą równa się tylko 10-20 kg na mkw. Do najbardziej istotnych zalet tej metody należy: wyeliminowanie mostków termicznych i dostępność technologii. Do wad metody lekkiej mokrej można by zaliczyć dużą wrażliwość na różne pomyłki wykonawcze, zatem niedoskonałości wynikające ze złego zastosowania tej technologii i uzależnienie stosowania od odpowiednich czynników pogodowych.
termomodernizacja

Autor: Krzysztof Lis
Źródło: http://www.flickr.com
Termomodernizacja techniką lekką suchą opiera się natomiast na przytwierdzaniu warstwy izolacyjnej do murów za pomocą gwoździ, wykonanych z plastiku kołków, wkrętów lub zszywek. Takie ocieplenie jest kładzione pomiędzy listwami rusztu konstrukcyjnego, do jakiego w następnej kolejności mocowana może być każda powłoka elewacyjna. Najczęściej wykorzystywany jest siding winylowy. Dzięki tej metodzie można by docieplić dom (altany ogrodowe drewniane) o dowolnej porze roku. Metoda ta jest relatywnie prosta, a w przypadku zniszczenia elewacji albo zamknięcia, można łatwo zreperować uszkodzenia.

Niełatwo jest starannie ustalić granicę opłacalności przy termicznym izolowaniu ścian. Dobra grubość docieplenia to taka, która byłaby w najwyższym stopniu korzystna, z kolei jej nakładanie nie spowoduje jakichkolwiek kłopotów.