Press "Enter" to skip to content

Co wykonać, żeby panele oraz drzwi ładnie się prezentowały w nowo wybudowanym domu?

Nawet najpiękniejsze panele, które położymy na posadzce nie będą dobrze wyglądać, jeśli nie będą wykończone przypodłogowymi listwami. Podobnie ma się sprawa z drzwiami. Najlepsze drzwi nie będą prawidłowo wyglądały, jeżeli nie będą odpowiednio wykończone.
Podstawowymi składnikami drzwi są ościeżnice oraz skrzydła drzwiowe.

Początkowy krok do zamknięcia pomieszczenia to osadzenie futryny.

Spodobał Ci taki tekst? To ekstra, sprawdź stronę Archicom deweloper Wrocław pod tym adresem. Przeczytasz tam większą ilość informacji na tego typu temat.

Instalować ją można by wtedy, kiedy podłogi i ściany są już wykończone. Wybrać moglibyśmy ościeżnice regulowane oraz stałe. montaż ich jest bardzo podobna. W pierwszej kolejce w bocznej belce ościeżnicy umieścić musimy zawiasy, a później przystąpić do złożenia wszystkich belek ościeżnicy. Należy tu zwrócić specjalną uwagę na utrzymanie kątów prostych pomiędzy belkami oraz mocowanie progowej lamówki, która może ułatwić montaż. Przy montowaniu dokładnie trzeba ustawić i sprawdzić poziom górnej belki oraz piony belek bocznych. Kolejny krok, to unieruchomienie ościeżnicy oraz umieszczenie klinów z drewna w narożnikach. Dzięki nim można jeszcze skorygować umiejscowienie futryny.

listwy wykończeniowe do drzwi

Autor: KOŁO
Źródło: Lazienkaplus.pl

Do dobrze osadzonych futryn montowane są opaski drzwiowe. Są to płaskie listwy wykończeniowe do drzwi, które znakomicie ukrywają miejsce styku ościeżnicy ze ścianą. Czasem można je nabyć w zestawie z ościeżnicą, lecz można je również nabyć oddzielnie. Listwy wykończeniowe do futryn produkowane są w różnych barwach, rozmiarach i bardzo łatwo można by je dobrać do drzwi i do kompletnego wnętrza. W znacznych wnętrzach można zastosować bardzo szerokie, masywne opaski, które podkreślają drzwiowe skrzydła. W pomieszczeniach mniejszych, lepiej będą wyglądać delikatniejsze, cienkie opaski albo mogą być nawet lamówki wykończeniowe na ścianę w postaci ćwierćwałków wykorzystywanych do maskowania kątowego.

Listwy wykończeniowe do drzwi są konieczne, gdy osadza się ościeżnice stałe, w jakich nie ma możliwości dopasowania szerokości ościeżnic do grubości murów. Kiedy montujemy ościeżnice regulowane, to nie potrzeba stosować wykończeniowych listew.