Press "Enter" to skip to content

Z jakiego powodu w naszych domach występuje czasami wilgoć?

Odpadający tynk, przebarwienia ścian, ślady pleśni czy nawet inwazja owadów – to wszystko może być spowodowane nadmierną wilgocią w domu oraz może być nie tylko powodem pogorszenia się stanu technicznego budynku, ale także zdrowia domowników.
Nadmierna wilgoć w domu to najczęściej występujące zjawisko w obiektach nie ocieplanych oraz budynkach starszej daty.

Dostaje się do mieszkań z zewnątrz, razem z powietrzem, przykładowo przez nieszczelne okna lub czasem przez dziurawy dach.

Ta wyczerpująca treść zapewni Ci to, że poznasz dużo bardzo pomocnych danych – to trochę inny punkt widzenia na tę sprawę.

Nierzadko przyczyną jest również zbyt duża kondensacja pary wodnej. Pojawia się również niekiedy po zalaniu mieszkania, niekoniecznie w wyniku powodzi. Może to być przykładowo zalanie ściekami sanitarnymi albo wodą opadową. Może ono nastąpić z powodu choćby wad technicznych lub uszkodzenia instalacji wodnej. Do zawilgocenia w dużym stopniu może przyczynić się niepoprawnie zrobiona izolacja przeciwwilgociowa fundamentów i ścian albo niedostateczne ich ocieplenie.

dom - stykówka

Autor: Hugh Llewelyn
Źródło: http://www.flickr.com
Gromadzeniu się wilgoci ponadto bardzo sprzyja obecność wykładzin. Wilgoć w domu jest również swoistym efektem ubocznym realizowanych przez nas każdego dnia prac. Najwięcej pary wodnej wydziela się wtedy, gdy suszymy bieliznę, gotujemy, myjemy się albo kąpiemy w wannie. Najbardziej zawilgocenie zagraża łazienkom czy też suszarniom. Tam właśnie zazwyczaj mają miejsce problemy z nieszczelnym albo niepoprawnie zrobionym systemem wentylacji, które są jedną z najczęstszych przyczyn nadmiaru wilgoci w domu. Znaczący poziom zawilgocenia może także zagrażać drewnianym elementom domu. To, jaki poziom wilgoci jest w pomieszczeniu dopuszczalny, zależy od wysokości temperatury w danym miejscu oraz od panującego w tamtym miejscu ciśnienia atmosferycznego.

Dla przykładu w pomieszczeniu, w którym temperatura równa się ok. 26 stopni, poziom zawilgocenia nie powinien przewyższać 55%, natomiast w miejscu, gdzie jest 20-22 stopni, może mieć od 30 do 65 %.