Press "Enter" to skip to content

Z jakiego powodu użycie wibroizolatorów jest takie dobre dla pracowników wielu przedsiębiorstw?

W dowolnej montowni działa wiele różnych urządzeń, jakie podczas swej pracy powodują różnego rodzaju wibracje. Normalny symptom, który jednak może mieć wpływ tak na otoczenie, jak i na żywotność konkretnego urządzenia.

powietrze

Autor: Sparkle Motion
Źródło: http://www.flickr.com
Istnieje zjawisko pod nazwą zmęczenie surowca, jakie mogłoby nasilać się między innymi pod wpływem wspomnianych wibracji.
mechanizm

Autor: Richard Ash
Źródło: http://www.flickr.com
Na szczęście każdej akcji może towarzyszyć tzw. reakcja, dlatego też inżynierowie utworzyli tzw. wibroizolatory.

Absorbujący artykuł? Jeśli tak sądzisz, wcześniejsza strona (https://www.linde-mh.pl/pl/Wynajmij-wozek/) również stanowi cenne źródło informacji, które odnosi się do podnoszonej kwestii.

Posiadają one oczywiście na celu zneutralizowanie wszelkich wywodzących się od konkretnego narzędzia drgań. Dla przykładu w przypadku różnych pojazdów w roli takiego urządzenia znakomicie sprawdzają się tak zwane poduszki pod silnik. Należy jednak pamiętać, że takie przykłady można by wyliczać oraz w zależności od typu konkretnego urządzenia, stosuje się przeróżne wibroizolatory. Co równie istotne, drgania pochodzące z jednego narzędzia (dalsze informacje), mogą mieć także negatywny wpływ na inne znajdujące się w okolicy przyrządy. Warto tutaj wspomnieć, że zredukowanie takiego szkodliwego wpływu mogłoby odbywać się na 2 sposoby: poprzez zainstalowanie konkretnego systemu na fundamencie (skuteczność rośnie wraz z masą podstawy) i wprost na wibroizolatorze.

wibroizolatory

Autor: www.centro-therm.pl
Źródło: www.centro-therm.pl
Co interesujące, to pierwsze rozwiązanie jest często o wiele droższe, a możliwa zmiana lokalizacji tego typu układu jest niezwykle czaso i pracochłonna. Przeważnie pociąga także za sobą wymóg zbudowania nowego fundamentu.

Jak zatem bez trudu się zorientować, wibroizolatory to doskonałe w takiej sytuacji narzędzia, ponieważ nie tylko o wiele zmniejszają drgania, ale także są o wiele mniej kosztowne i mniej skomplikowane przy ewentualnej zmianie miejsca usytuowania mechanizmu drgającego.

Comments are closed.